Mamta Patel Nagaraja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mamta Patel Nagaraja
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Anaheim

Zawód, zajęcie

inżynierka lotów kosmicznych

Tytuł naukowy

doktor

Edukacja

Texas A&M University, Georgia Institute of Technology, Emory University

Pracodawca

NASA

Mamta Patel Nagaraja – amerykańska inżynierka, naukowczyni pełniąca funkcję Associate Chief Scientist for Exploration and Applied Research NASA. Doradza w sprawach eksploracji kosmosu przez ludzi. Wcześniej prowadziła komunikację naukową i trenowała astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Anaheim w Kalifornii, rok po przyjeździe rodziców z Indii. Kiedy miała dwa miesiące, rodzina przeniosła się do San Angelo w Teksasie. Kiedy miała 16 lat, jej wuj zaplanował jej ślub. Nie zgodzi się ojciec, zachęcając córkę, żeby kontynuowała edukację. Namówiona przez nauczycielkę, złożyła aplikację do programu stypendialnego Texas A&M University, który wygrała. W 2003 uzyskała stopień Bachelor of Science w zakresie inżynierii lotniczej. W trakcie studiów została wybrana do Selektywnego Programu Edukacji Kooperacyjnej NASA.

W 2005 uzyskała tytuł magisterski na Instytucie Technicznym Georgii, a dwa lata później skończyła doktorat z inżynierii biomedycznej w szkole Medycyny Uniwersytetu Emory'ego[3].

Mamta Patel Nagaraja w centrum kontroli misji w Houston
Mamta Patel Nagaraja w centrum kontroli misji w Houston

W 2008 rozpoczęła prace w Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona, gdzie zajmowała się treningiem astronautów, a także kontrolą lotów w Centrum Kontroli Misji w Houston. W 2013 przyjęła ofertę pracy operatora w naukowej misji na księżyc, gdzie nadzorowała funkcjonowanie spektroskopu sondy LADEE[4]. Później została mianowana głównym inżynierem mechanicznym instrumentów naukowych dla misji na Wenus[5].

W 2015 została przeniesiona do głównej siedziby NASA, gdzie miała za zadanie prowadzenie komunikacji naukowej. Zajmowała się graficznymi wizualizacjami i wirtualnymi mediami.

W 2009 w odpowiedzi na zarządzenie wydane przez administrację Baracka Obamy została założona Rada Białego Domu ds. Kobiet i Dziewcząt[6]. Mamta Patel Nagaraja dołączyła do niej i przewodniczyła projektowi Women@Nasa[7].

Mamta Patel Nagaraja wspiera studentów inżynierii i publicznie wypowiada się, zachęcając młode kobiety do work-life balance[8][9]. W 2014 dała publiczne wystąpienie, w którym mówiła o tym, jak jeden człowiek może kompletnie zmienić życie swojego podopiecznego[10].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

W 2011 Nagaraja otrzymała Medal NASA za Wyjątkową Służbę za swój wkład w Międzynarodową Stację Kosmiczną[11]. W 2012 została zaproszona przez ówczesną sekretarz stanu Hillary Clinton do Nowego Jorku, aby omówić sposoby wzmacniania pozycji młodych kobiet[12]. W 2013 reprezentowała NASA podczas orędzia o stanie Państwa[13]. W tym samym roku została laureatką nagrody Roberta H. Goddarda za znaczący wkład w misję księżycową LADEE. W 2018 Nagaraja otrzymała nagrodę Fed100 za znaczącą rolę w przybliżeniu historycznego całkowitego zaćmienia Słońca milionom ludzi na całym świecie. Do dziś transmisja zaćmienia, które miało miejsce w 2017, ma rekordową liczbę wyświetleń spośród wszystkich materiałów NASA. Nagaraja zarządzała transmisją zaćmienia w internecie[14][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mamta Patel Nagaraja [online], science.nasa.gov [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  2. Mamta Patel Nagaraja [online] (ang.).
  3. Catholic University, Faculty and Staff [online], The Catholic University of America [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  4. What is LADEE, the Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer? [online] (ang.).
  5. Discovery Program - NASA [online] [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  6. President Obama Announces White House Council on Women and Girls [online], whitehouse.gov, 11 marca 2009 [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  7. Women at NASA - NASA [online] [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  8. How To Use Videos To Inspire Students To Think About Scientific Principles [online], HuffPost, 23 maja 2013 [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  9. Mamta Patel Nagaraja [online], STEM Women on Fire [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  10. The power of one | Mamta Patel Nagaraja | TEDxGeorgeMasonU. [dostęp 2024-03-23].
  11. International Space Station [online] (ang.).
  12. Remarks at the Women in the World Summit [online] (ang.).
  13. Remarks by the President in the State of the Union Address [online] (ang.).
  14. Total Solar eclipse of 2017 August 21 [online] (ang.).
  15. Announcing the Fed 100 [online] (ang.).