Marc Jacobs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marc Jacobs
Marc Jacobs
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1963
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Zawód projektant mody
Wikicytaty Marc Jacobs w Wikicytatach

Marc Jacobs (ur. 9 kwietnia 1963 w Nowym Jorku) – amerykański projektant mody.

Uczęszczał do High School of Art and Design w Nowym Jorku, którą ukończył w roku 1981, a następnie do Parsons School of Design, mieszczącej się również w Nowym Jorku. Właśnie tam w 1984 wygrał Perry Ellis Gold Thimble Award, tego samego roku wygrał także Chester Weinberg Gold Thimble Award i Design Student of the Year Award.

Podczas swej nauki w Parsons Jacobs zaprojektował i sprzedał swoją pierwszą kolekcję robionych na drutach sweterków. W tym samym czasie, w 1984, stworzył wraz ze swoim partnerem Robertem Duffy'm, Jacobs Duffy Designs Inc., która funkcjonuje do dziś. W 1987 został najmłodszym projektantem nominowanym do najwyższego odznaczenia: The Council of Fashion Designers of America (CFDA) Perry Ellis Award for New Fashion Talent. Marc Jacobs i Robert Duffy w 1989 dołączyli do Perry Ellis – Duffy jako prezes, a Jacobs jako wiceprezes. W 1992 The Council of Fashion Designers of America raz jeszcze uhonorowało Marca Jacobsa nagrodą The Women's Designer of the Year Award.

Od 1997 Jacobs jest jednym z dyrektorów Louisa Vuittona. Nawiązał on współprace, które zaowocowały m.in. torbami graffiti Stephena Sprouse'a i akcesoriami w pastelowych odcieniach Takashi Murakami i pierwszą linią prêt-à-porter sprzedawaną pod szyldem Louisa Vuittona, zaprojektowaną przez Marca Jacobsa. Jego własne linie ubrań: Marc Jacobs i mniej kosztowna Marc By Marc Jacobs (z 2000) odniosły również duży sukces i były bardzo popularne.

Marc Jacobs znany jest z tego, że projektując nie kieruje się aktualnymi trendami. W "Spring 2004/2005", gdy projektanci tworzyli w stylu "safari", Jacobs stworzył kolekcję w całkowicie kobiecym stylu, podczas której pokazu, modelki wchodziły na wybieg przez bramę stworzoną z 450 tysięcy róż. Natomiast kolekcja Jacobs' Fall 2005 spotkała się z ostrą krytyką. W 2006 Marc Jacobs stworzył kolekcję klasycznych, ponadczasowych, estetycznych z nutami stylu vintage zegarków. Jego ubrania są dostępne w wielu sklepach na całym świecie.

Jest homoseksualistą[potrzebne źródło].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]