Md5sum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

md5sum jest programem komputerowym, który oblicza i weryfikuje funkcje skrótu algorytmem MD5. Generuje z dowolnego ciągu danych 128-bitowe sumy kontrolne. Opisuje to specyfikacja RFC1321. Skrót MD5, lub suma kontrolna jest używana jako cyfrowy odcisk pliku (z ang. digital fingerprint). Jest bardzo mało prawdopodobne, że dwa różne pliki istniejące w świecie rzeczywistym będą miały taką samą wartość skrótu MD5. Jednak w przypadku wszystkich takich algorytmów, teoretycznie istnieje nieograniczona liczba plików, które będą miały ten sam skrót MD5. W 2004 znaleziono sposób na generowanie kolizji MD5. Prawie każda zmiana w pliku spowoduje, że jego suma kontrolna MD5 również się zmieni. Skrót MD5 jest powszechnie używany do weryfikowania integralności plików. To znaczy pozwala nam on zweryfikować, że plik nie został zmieniony z powodu transferu plików, błędu dysku, itd. Program md5sum jest instalowany domyślnie w większości systemów Unix, Linux i Unix podobnych systemów operacyjnych lub w warstwie kompatybilności. BSD (w tym Mac OS X) mają podobne narzędzia zwane md5. Dla Systemu Microsoft Windows też istnieje aplikacja md5.

Sprawdzanie poprawności pliku[edytuj | edytuj kod]

Aby wyświetlić czy dany plik jest prawidłowy, przekaż dane wyjściowe poprzedniego md5sum i uruchom go z przełącznikiem -c . W związku z tym wykonaj dwa następujące kroki:

  • Oblicz sumę MD5 i zapisz ją w pliku:
md5sum plik > plik.md5
  • Sprawdź poprawność z:
md5sum plik.md5 - c

Jeśli plik nie jest obecny, albo parametr pliku zostanie pominięty, to program odczyta dane z wejścia standardowego. Nie można obliczyć sumy kontrolnej dla całego katalogu. Można rekursywnie sprawdzić każdy pojedynczy plik. Są na to dwa sposoby:

  • Należy znaleźć pliki w połączeniu z md5sum:
find -s katalog - type f -print0 | xargs -0 md5sum >> plik.md5

lub

find -s katalog - type f -exec md5sum {} \; >> plik.md5

Sumy kontrolne wszystkich plików będą przechowywane wewnątrz katalogu w pliku plik.md5. Następnie można je sprawdzić w katalogu przez skopiowane tego pliku. Przejdź do lokalizacji katalogu skopiuj plik i uruchom:

md5sum /path/to/plik.md5 - c
  • Można zainstalować program md5deep, w którym jest opcja cykliczna
md5deep - rl katalogu > plik.md5

następnie postępować jak wyżej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]