Metoda wytrawiania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metoda wytrawiania próby zbiorczej z zastosowaniem metody magnetycznego mieszania – metoda diagnostyczna służąca wykrywaniu larw włośnia krętego (Trichinella spiralis) w mięsie surowym. Metoda ta jest jedną z kilku dopuszczonych przez Komisję Europejską do stosowania w państwach członkowskich w diagnostyce włośnicy w mięsie surowym produkowanym do konsumpcji komercyjnej[1]. Wykrycie larw pozwala na eliminacje tusz zarażonych i w ten sposób chroni ludzi przed zarażeniem.

Metoda wytrawiania jest uznana jako referencyjna o wysokiej czułości (pozwala na wykrycie minimum trzech larw w 100 gramach mięsa w 75% testów)[2].

Procedura badawcza[edytuj | edytuj kod]

Obecnie stosowana metoda badania polega na wytrawianiu próbki zbiorczej o masie 50 g lub 100 g, składającej się z próbek pojedynczych o masie co najmniej 1 g (w przypadku badania mięsa z tuszy świńskiej)[1][2].

Etap I: wytrawianie

Wytrawianie odbywa się na mieszadle magnetycznym z płytą grzewczą ogrzewającą szklaną zlewkę zawierającą płyn wytrawiający, na który składa się: woda z 25% kwasem solnym oraz pepsyną, do którego dodaje się odważoną oraz rozdrobnioną za pomocą malaksera próbkę mięsa surowego[1].

Wytrawianie takie trwa od 30 do 60 minut i prowadzi do rozpuszczenia się włókien mięśniowych i uwolnienia z otoczek larw włośni[1][2].

Etap II: sedymentacja I[2]

Po tym czasie przelewa się płyn wytrawiający do szklanego rozdzielacza i rozpoczyna się etap sedymentacji, podczas którego włośnie opadają na dno rozdzielacza. Etap ten trwa 30 minut[1].

Etap III: sedymentacja II[2]

Po upływie czasu przewidzianego na sedymentację I, wypuszcza się 40 ml płynu wytrawiającego z rozdzielacza do szklanego cylindra, następnie odstawia cylinder i oczekuje 10 minut, podczas których włośnie opadają na dno cylindra. Następnie z powierzchni płynu odsysa się 30 ml płynu, a pozostałe 10 przelewa na specjalną rynienkę do liczenia larw. Następnie cylinder przepłukuje się 10 ml wody, które dodaje się na rynienkę[1].

Etap IV: oglądanie

Tak przygotowany preparat ogląda się pod stereomikroskopem, lupą mikroskopową lub trychinoskopem szukając larw włośni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Komisja UE, Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1375 z dnia 10 sierpnia 2015 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące urzędowych kontroli w odniesieniu do włośni (Trichinella) w mięsie [online], 10 sierpnia 2015.
  2. a b c d e Mirosław Różycki, Mirosław Michalski, Jacek Osek, WDRAŻANIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA W LABORATORIACH BADAJĄCYCH MIĘSO NA OBECNOŚĆ WŁOŚNI METODĄ WYTRAWIANIA PRÓBKI ZBIORCZEJ WSPOMAGANEGO MIESZADŁEM MAGNETYCZNYM [online], 27 marca 2009 [dostęp 2018-05-14] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-15].