Microsoft Dynamics NAV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Microsoft Dynamics NAV (dawniej Navision Attain, Microsoft Navision, Microsoft Business Solutions – Navision) – zintegrowany system informatyczny dla średnich firm, pracujący w środowisku Microsoft Windows.

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

System składa się z następujących modułów:

Środowisko programistyczne[edytuj | edytuj kod]

Rdzeniem systemu jest zintegrowane środowisko programistyczne typu klient/serwer – C/SIDE (Client/Server Integrated Development Environment), które posiada wbudowany język programowania c/al oraz jest spójne z językiem Pascal oraz C++. Środowisko C/SIDE stanowi podstawę techniczną wszystkich funkcji zarządzania biznesem, jakie są dostępne w systemie Microsoft Dynamics NAV. Składa się ono z siedmiu modułów konstrukcyjnych (zwanych typami obiektów). Przy użyciu dostępnych typów obiektów można tworzyć wszystkie obszary aplikacji z zastosowaniem jednorodnego i spójnego interfejsu. Platformą bazodanową jest Microsoft SQL Server, która dodatkowo pozwala na integrowanie systemu Microsoft Dynamics NAV z innymi aplikacjami. Możliwa jest również instalacja wykorzystująca własny SZBD, zoptymalizowany do zastosowań ERP, charakteryzujący się dużą prostotą obsługi, niewielkimi wymogami sprzętowymi i doskonałą stabilnością.

Rozwiązania branżowe[edytuj | edytuj kod]

Od samego początku przyjęto założenie, że Microsoft Dynamics NAV będzie systemem ogólnego zastosowania w zakresie (ERP). Natomiast dla specyficznych wymagań Klientów partnerzy Microsoft Dynamics będą tworzyć rozwiązania branżowe wykorzystując narzędzia i platformę rozwoju wbudowane w system. Do dzisiaj powstało ponad 2000 takich rozwiązań. Do warunków polskich (tłumaczenie + dostosowanie do przepisów prawa) zostały dostosowane następujące rozwiązania[1]:

 • LS Retail – rozwiązanie do zarządzania siecią sklepów i sprzedażą detaliczną (w Polsce sieć sklepów Sizeer, Timberland, Umbro, Wistula & Wólczanka, Monton) - używana ponad 40000 sklepów w 130 krajach
 • incadea – rozwiązanie do zarządzania siecią dealerów pojazdów (sieć dealerów BMW, DAF, Komatsu) - ponad 40000 użytkowników w 48 krajach
 • TECTURA Life Sciences – rozwiązanie wspomagające zarządzanie produkcją w branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej, na przykład procesami tak kluczowymi w tych gałęziach, jak kontrola jakości, numery seryjne i partie
 • TECTURA Process Manufacturing – rozwiązanie zwiększające możliwości zarządzania produkcją w branży elektronicznej, tworzyw sztucznych i chemicznej
 • TECTURA Configure to Order – rozwiązanie stworzone z myślą o przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej, mechanicznej i inżynieryjnej, w tym o firmach zajmujących się produkcją specjalistycznych pojazdów, dźwigów i sprzętu.
 • NaviTrans – rozwiązanie stworzone z myślą o branży logistycznej. Zawiera w sobie obsługę procesów transportowych, spedycyjnych z uwzględnieniem transportu drogowego, morskiego, lotniczego, rzecznego. Można łączyć transporty razem w transport multimodalny. Moduł obsługuje procesy logistycznych magazynów wysokiego składowania, a także dystrybucji towarów

Rozwiązania dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Wśród ponad 4000 certyfikowanych rozwiązań dodatkowych, napisanych przez partnerów Microsoft Dynamics na całym świecie, są również rozwiązania, które rozszerzają funkcjonalność systemu dla wszystkich użytkowników. Można wymienić kilka przykładów:

Historia systemu[edytuj | edytuj kod]

 • 1986 – duńska firma Navision Software debiutuje na rynku oprogramowania finansowo-księgowego opracowując system Navigator 1.0
 • 1991 – zmiana nazwy systemu na Navision
 • 1994 – Navision Financials 1.1 – pierwsza wersja z graficznym interfejsem użytkownika, przeznaczona dla systemu Microsoft Windows 95
 • 1999 – Navision Financials PL 2.00 – pierwsza w pełni polska wersja systemu, będąca przez wiele lat wzorem dzięki pomijalnej liczbie błędów i problemów ze stabilnością
 • 1999 – powstanie polskiego oddziału firmy Navision Software
 • 2001 – Navision Attain 3.10 – zmiana nazwy systemu i sporo nowości funkcjonalnych (zintegrowany moduł produkcyjny, wielojęzyczność, CRM itd.)
 • 2002 – właścicielem systemu zostaje Microsoft – zmiana nazwy na Microsoft Business Solutions-Navision
 • 2006 – Microsoft ujednolica nazewnictwo swoich produktów i zmienia nazwę systemu na Microsoft Dynamics NAV
 • 2010 – wejście na rynek najnowszej wersji systemu Microsoft Dynamics NAV 2009
 • listopad 2012 - światowa premiera Microsoft Dynamics NAV 2013[2]
 • 17 czerwca 2013 - premiera polskiej wersji systemu Microsoft Dynamics NAV 2013[3]
 • 2014 - wejście na rynek wersji Microsoft Dynamics NAV 2013 R2 [4]
 • 2015 - premiera wersji Microsoft Dynamics NAV 2015 [5]
 • 2015 – 2017 – kolejne wersje systemu i gwarantowany przez Microsoft dalszy rozwój systemu

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

W chwili obecnej najnowsze systemy klasy ERP takie jak Microsoft Dynamics, posiadają swoją platformę rozwoju aplikacji i logiki biznesowej. Oznacza to odejście od struktury modułowej w kierunku spójnego systemu ze zbiorem funkcjonalności. Inaczej mówiąc system ERP to jedna całość – nie ma modułów – nie ma integracji. Jest to zbiór funkcjonalności połączonych ze sobą. Zaletą takiej struktury jest wydajność, szybkość działania, pełne współdzielenie informacji (danych) w czasie rzeczywistym. Dzięki temu najnowsze wersje systemów ERP mają również wbudowane narzędzia analityczne typu Business Intelligence – nie wymagają one dodatkowych integracji i wymiany danych.

Jest to również zgodne z procesowym podejściem do działania przedsiębiorstwa. Dział zakupów korzysta z wiedzy (informacji) z działu magazynu (kartoteki, stany magazynowe, powierzchnia magazynowa), często również z działu sprzedaży (rotacja towaru, zapotrzebowanie, zamówienia klientów) i działu produkcji (zapotrzebowanie materiałowe MRP). Dział magazynu korzysta z wiedzy działu zakupów (daty dostawy, ilości). Dział sprzedaży korzysta z wiedzy działu księgowego (rozliczenia, kredyty kupieckie, rentowność) – itd.

Microsoft poszedł o krok dalej – przeprowadził badania z użytkownikami swoich produktów tak, aby poznać ich zachowania i potrzeby. Wynikiem badań są najnowsze wersje produktów (Microsoft Dynamics NAV 2009 i Microsoft Dynamics AX 2009). Charakteryzują się one wbudowanymi rolami użytkowników oraz tzw. centrum użytkownika (role center). Dzięki temu każdy użytkownik wybiera swoją rolę, a system dopasuje się do jego zakresu obowiązków. Oczywiście w każdym momencie można zwiększyć lub zmniejszyć ilość widzianych informacji, uprawnień, funkcjonalności. Korzyścią jest zmniejszenie kosztów szkoleń i wdrożenia.

Od wersji Dynamics NAV 2015 widać kolejną ewolucję systemów ERP produkowanych przez Microsoft. Objawia się ona przeniesieniem całej infrastruktury do chmury obliczeniowej np. Microsoft Azure. Dodatkowo w produktach Microsoft Dynamics jest to również integracja z pakietem Microsoft Office 365.

Polska wersja systemu[edytuj | edytuj kod]

Od 2013 roku partnerem przy polonizacji i dostosowaniu systemu Microsoft Dynamics NAV do warunków polskich została firma IT.integro. Wynikiem współpracy firmy Microsoft oraz IT.integro jest certyfikacja systemu przez firmę audytorską BDO. Dodatkowo system uzyskał opinię o innowacyjności wydaną przez Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej.

Microsoft Sure Step[edytuj | edytuj kod]

Microsoft Sure Step to metodyka projektowego wdrażania zintegrowany system informatyczny firmy Microsoft takich jak:

Składa się z 6 głównych faz/etapów oraz 2 dodatkowych do optymalizacji i podnoszenia wersji (upgrade). Zastosowanie metodyki wdrożeniowej Microsoft Sure Step pozwala firmom poszerzyć wiedzę o projekcie i lepiej go kontrolować.

Przypisy

 1. Rozwiązania branżowe Dynamics NAV (pol.). IT.integro. [dostęp 2013-09-11].
 2. Microsoft Dynamics NAV 2013 - The Polish Premiere! (ang.). IT.integro. [dostęp 2013-09-16].
 3. Krzysztof Pasławski: Microsoft Dynamics NAV 2013 w Polsce (pol.). Money.pl, 2013-06-17. [dostęp 2013-09-16].
 4. Microsoft Dynamics NAV 2013 R2 w Polsce.
 5. Premiera Microsoft Dynamics NAV 2015.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]