Mikołaj Marcin Drohojowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mikołaj Marcin Drohojowski z Drohojowa herbu Korczak (ur. ok. 1591, zm. 1624)[1], szlachcic polski, polski rycerz, starościc przemyski, właściciel zamku i dóbr w Rybotyczach, w Bachowie i całego klucza babickiego.

Syn Jana Tomasza Drohojowskiego i Jadwigi Herbut. Ożenił się z Zofią Baranowską. Jego ojciec zapożyczył się, w celu wystawienia własnego pułku i udzielenia pożyczki dla Tarnowskiego, co wpłynęło, mimo przyczynienia się do zwycięskich bitew na Wołoszczyźnie, na utratę dóbr. Ojciec Mikołaja, został zabity podczas napadu Stanisława Stadnickiego Diabła na zamek w 1605 r. W tym roku, po śmierci ojca, zamek w Rybotyczach najechał Jan Krasicki, a po nim Marcin Stadnicki oblegał zamkniętą matkę Mikołaja Marcina, Jadwigę Drohojowską wraz z nieletnim synem. Z braku żywności poddano zamek, a najeźdźca przywłaszczył całe jego wyposażenie. W zamku potem przebywał Stanisław Stadnicki, zwany Diabłem Łańcuckim, po swojej ucieczce ze zdobytego przez Łukasza Opalińskiego Łańcuta (1609).

W 1617 roku Mikołaj Marcin większą część swych dziedzicznych majętności, tj. miasteczko Rybotycze z przyległościami i zamkiem, wsie: Borysławka, Posada Rybotycka, Brzoska, Jamna, Trójca, Łomna, Grosiowa, Trzcinica, Krywe, Wojtkowa, Sienkowa, Jurkowa z wójtostwem, połowę Łodzinki i część w Sopotniach sprzedał Mikołajowi Wolskiemu – marszałkowi koronnemu. W 1620 roku sprzedał jemu cały klucz babicki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Drohojowski, Kronika rodu Drohojowskich, t. 1, Kraków 1904, s. 75 i 79.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Drohojowski, Kronika rodziny Drohojowskich. Kraków 1904
  • Akta Grodzkie i Ziemskie z archiwum tzw. bednadyńskiego.
  • Akta konsystorskie t. XV Acta consistorialia premisliensia. Przemyśl.