Niżnie Rzędowe Skały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masyw Osobitej. Widok z Turka

Niżnie Rzędowe Skały (słow. Dolné Radové skaly) – dolna część jednej z grani w masywie Osobitej w słowackich Tatrach Zachodnich. Grań ta opada z jej środkowego wierzchołka – Kopy w Osobitej (1617 m) w północno-wschodnim kierunku i jej górna część ma nazwę Wyżnie Rzędowe Skały. Niżej grań łukowato zakręca we wschodnim kierunku, przechodząc w Niżnie Rzędowe Skały. Wyżnie i Niżnie Rzędowe Skały oddzielają dwa żleby: Szeroki Żleb (patrząc od dołu po lewej stronie) i Żleb pod Siodło (po prawej stronie). Dolna część Niżnich Rzędowych Skał zmienia kierunek na północny, opadając stromo w widły tych żlebów[1].

Niżnie Rzędowe Skały zbudowane są ze skał osadowych (wapieni i dolomitów)[2]. Do Szerokiego Żlebu ich górna część opada długą gołą ścianą i turniami, część dolna jest mniej stroma i porośnięta lasem. Stoki opadające do Żlebu pod Siodło są mniej strome i całkowicie porośnięte lasem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.
  2. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  3. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].