Niejedzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Niejedzenie (breatharianizm, inedia) to rzekomy stan w którym nie jest spożywane pożywienie, a czasami także woda. Niejedzący twierdzą, że trwają dzięki "energii światła" (lub pranie), i że przy odpowiednich technikach jest to opcja prawie dla każdego.

Dzisiejsze naukowe teorie na temat odżywiania mówią, że każda osoba niejedząca umarłaby z głodu (przy braku jedzenia), lub pragnienia (przy braku jedzenia i wody).

Nie ma akceptowanych naukowych dowodów na tezy wysuwane przez niejedzących.

Ellen Greve (znana jako Jasmuheen), w australijskim 60 Minutes – została chora i wyczerpana po kilku dniach bez jedzenia i wody, podając stres i zanieczyszczenie za powód jej objawów.

Znane śmierci Verity Linn i Lani Marcia Roslyn Morris, próbujących breathariańskiej metody, spowodowały dalszą krytykę ruchu. Do dzisiaj z niejedzeniem były łączone trzy śmierci.

W roku 1983 Wiley Brooks został zauważony podczas zamawiania fast food, do czego przyznał się 20 lat później.


Zaś jednym z najpopularniejszych przypadków niejedzenia jest hinduski jogin Prahlad Jani, który zgłosił się na ochotnika do obserwacji w warunkach klinicznych. Z powodu zdanych pomyślnie prób wynikających z badań w szpitalu Discovery Channel zdecydowało się na wyprodukowanie i emisję programu na jego temat.[1]

Innym popularnym przedstawicielem współczesnego breatharianizmu jest Oberon Silva, Brazylijczyk. Wychował się na wsi wraz z dziewięciorgiem rodzeństwa. Jego rodzice przenieśli się na wieś, aby żyć blisko natury, korzystać z owoców własnej pracy (uprawy roli). Od dziecka rodzice Silva uczyli go jogi.

(Oberom Silva) o sobie: "Mam 26 lat i jestem Brazylijczykiem. Pracuję jako nauczyciel jogi. Mieszkam ze swoją życiową partnerką, nie mamy dzieci. Wierzę, że istnieje kosmiczna inteligencja. Jeśli popracujesz nad swoją świadomością, nauczysz się żyć praną, otaczającą nas subtelną energią."[2]

W Polsce zaś funkcjonuje portal dla osób interesujących się przejściem na inedię, gdzie znajdują się materiały na ten temat oraz forum internetowe tj. http://www.niejedzenie.info/ .

Zaś jeden z najprostszych sposobów przejścia na niejedzenie zdaje się być przedstawiony w materiale serwisu porozmawiajmy.tv w programie "Oczyszczanie organizmu, niejedzenie, komunikacja z duszą" przez medium posługującym się pseudonimem "Pan Heniek".

W ezoteryce nie ma ścisłych dogmatycznych konceptów, każdy zmierza i posługuje się tym, co sam uważa za słuszne według zasad dedukcji lub własnych wewnętrznych doświadczeń, odczuć i wglądów w dane zagadnienie, weryfikując na bieżąco, czy jest zadowolony z tego, co przynosi mu konkretna filozofia lub postępowanie - w przypadku zdrowej realizacji ścieżki ezoterycznej. W odróżnieniu od religii, gdzie dyktowane są nakazy, zakazy, dogmatyczne wierzenia, co w ezoteryce uważa się za ścieżkę dla mniej doświadczonych i "obytych" dusz, potrzebujących dla siebie łatwiejszej drogi życiowej do realizacji.

Jednym z konceptów występujących w ezoteryce jest, że do przejścia na inedię, wymagana jest rozwinięta świadomość jednostki bycia istotą także niefizyczną.

Uważa się również, że dusza może wybrać cele i doświadczenia kolidujące ze zrozumieniem głębszych i zaawansowanych zagadnień duchowych, co mogłoby zakłócić cel jej konkretnego fizycznego życia (wcielenia) jakim może być np. obrane przez nią w planie danej inkarnacji doświadczenie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Prahalad Jani (ang.) [[1]]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. 1."Nie jem, bo nie muszę" http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/nie-jem-bo-nie-musze/t9k0p

2. The Boy with Divine Powers" produkcji Discovery Channel. 2006.

  1. 3. Abraham Hicks "Baszar"
  2. 4. Neale Donald Walsch "Rozmowy z Bogiem".

Przypisy