Nunatsiavut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nunatsiavut – autonomiczny region Inuitów na obszarze prowincji Nowa Fundlandia i Labrador oraz Quebec w Kanadzie. Stolicą regionu oficjalnie jest Hopedale, choć administracja mieści się w Nain. Nazwa Nunatsiavut w języku Inuitów oznacza "nasz piękny kraj".

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2002 Inuici zamieszkujący Labrador wysunęli propozycję ograniczonej autonomii. 1 grudnia 2005 utworzono autonomiczny region Nunatsiavut. Inuitom przyznano 72 520 km² terytorium lądowego i 44 030 km² obszarów morskich. Inuici otrzymali pod zarząd park narodowy w górach Torngat. Otrzymali dodatkowo 130 mln dolarów odszkodowań i 120 mln dolarów na rozwój regionu. Dodatkowo część Labradoru została objęta specjalnym terytorium osadnictwa Inuitów, pod opieką rządu Nunatsiavut.

Autonomia[edytuj | edytuj kod]

Na mocy porozumienia z 1 grudnia 2005 Nunatsiavut pozostaje częścią prowincji Nowa Fundlandia i Labrador oraz Quebec, jednak rząd lokalny sprawuje na podległym sobie obszarze kontrolę nad edukacją, zdrowiem i sprawiedliwością.

Nunatsiavut dzieli się na 5 regionów.

Władza należy do 16-osobowego zgromadzenia, które wybiera spośród siebie premiera i do wybieranego w wyborach na 4-letnią kadencję prezydenta.

Obecnie prezydentem jest William Andersen III, zaś premierem Tony Andersen.