O trierarchicznym wieńcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
O trierarchicznym wieńcu
περὶ τοῦ Στεφάνου τῆς Τριηραρκίας
Autor

Demostenes (?)

Typ utworu

mowa sądowa

Data powstania

362–357 p.n.e.

Wydanie oryginalne
Język

dialekt attycki

poprzednia
Przeciw Polyklesowi
następna
πρὸς Κάλλιππον

O trierarchicznym wieńcu stgr. περὶ τοῦ Στεφάνου τῆς Τριηραρκίαςmowa sądowa wchodząca w skład Corpus Demosthenicum (pod numerem 51), dotyczyła nagrody za wystawienie najlepszej triery.

Mówcą w mowie jest trierarcha nagrodzony za najszybsze dostarczenie triery. Oczekuje on kolejną nagrodę, tym razem za najlepiej wykonaną trierę. Rozsądzenie między nim a jego konkurentem ma miejsce przed Radą Pięciuset[1].

Mowa mogła zostać wygłoszona najwcześniej w 362 roku p.n.e. ze względu na wspomnianą w 9. rozdziale bitwę stoczoną z Aleksandrem z Feraj. Prawdopodobną datą ante quem jest rok 357 p.n.e., kiedy weszło w życie nowe prawo o symmorii, nie wspomniane w tekście[2].

Mowa znajduje się na 51. pozycji w Corpus Demosthenicum. Według relacji Libaniosa miała ona zostać napisana przez Apollodora, co stwierdza na podstawie informacji z mowy Przeciw Polyklesowi. Przeciw temu przemawia klarowność i wysoka jakość napisanej oracji. Prawdopodobnie autorem mowy, jak i samym trierarchą ją wygłaszającym był Demostenes – liturgię tę pełnił w 359 roku p.n.e. Za jego autorstwem, oprócz datowania, przemawia także podobieństwo do mowy Przeciw Aristokratesowi napisanej przez polityka[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Марк Наумович Ботвинник, Александр Иосифович Зайцев: Примечания. W: Demostenes: Речи. В трех томах. T. I. Moskwa: Nauka, 1994, seria: Памятники исторической мысли. ISBN 5-88451-005-5. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]