Mowa pogrzebowa (Demostenes)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mowa pogrzebowa
Επιτάφιος
Autor

Demostenes

Typ utworu

mowa pogrzebowa

Data powstania

338 p.n.e.

Wydanie oryginalne
Język

dialekt attycki

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2005

Wydawca

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Przekład

Romuald Turasiewicz

poprzednia
Przeciw Neajrze
następna
ἐρωτικός

Mowa pogrzebowa stgr. Επιτάφιοςmowa epideiktyczna wchodząca w skład Corpus Demosthenicum (pod numerem 60), miała być wygłoszona na pogrzebie poległych w bitwie pod Cheroneą (338 p.n.e.), obecnie jej autorstwo jest podważane.

Demostenes, w trakcie swej kariery politycznej, wielokrotnie usiłował przekonać Ateńczyków do podjęcia walki w obronie wszystkich Greków przeciw Filipowi II. Jego antymacedońska kampania zakończyła się w 338 p.n.e. klęską w bitwie pod Cheroneą. Współobywatele wybrali mówcę do wygłoszenia tradycyjnej mowy pogrzebowej[1].

Powierzenie Demostenesowi tego zaszczytu według Romualda Turasiewicza podważa przekazaną przez tradycję informację, jakoby Demostenes miał uciec z pola walki. Wybór tego polityka traktuje w kategorii hołdu dla jego działalności. Również w jego domostwie odbyła się stypa na cześć poległych[2].

Autentyczność zachowanej mowy jest powszechnie podważana przez filologów klasycznych i innych badaczy. Wierzył w nią jednak Romuald Turasiewicz. Jego zdaniem odstający od pozostałych mów Demostenesa z tego okresu artyzm dzieła, jak i liczne podobieństwa w stosunku do innych dzieł z gatunku mów pogrzebowych mogły być spowodowane sztywną konwencją gatunkową. Badacz dostrzega w zachowanym tekście pewne odstępstwa w stylistyce i tematyce od podobnych dzieł innych autorów, zaznacza jednocześnie, iż mowy pogrzebowe zwykle należą do najsłabszych dzieł w dorobku retorów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Demosthenes, Funeral Speech. [w:] Perseus [on-line]. (ang. • stgr.). – tekst mowy w oryginale, z angielskim tłumaczeniem i komentarzem.