Ogród botaniczny Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogród botaniczny Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego
Ilustracja
Budynek edukacyjny ogrodu botanicznego LNUM
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Dzielnica

Łyczaków

Powierzchnia

1,5 ha

Data założenia

1929-1930

Projektant

Tadeusz Wilczyński

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ogród botaniczny Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Ogród botaniczny Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ogród botaniczny Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego”
Ziemia49°50′08″N 24°02′58″E/49,835556 24,049444
Strona internetowa

Ogród botaniczny Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego – ogród botaniczny we Lwowie, przy ulicy Piekarskiej 52 i 73, w dzielnicy Łyczaków, w rejonie łyczakowskim. Do użytku publicznego ogród jest udostępniany po wcześniejszym zgłoszeniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ogród powstał z inicjatywy i pod kierunkiem profesora Tadeusza Wilczyńskiego, który w latach 1929-1930 stworzył na terenie należącym do Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Lwowskiego ogród ziół leczniczych. Zaangażowanie założyciela było tak duże, że od 1931 do 1964 mieszkał w pobliżu ogrodu, dbał i stale ulepszał oraz uzupełniał o nowe gatunki. Poza kolekcją ziół stworzył na sąsiednim terenie arboretum, cały obszar w 1964 został uznany za pomnik przyrody i jest objęty przepisami o ochronie środowiska.

Kolekcja dendrologiczna na terenie ogrodu botanicznego

Funkcja edukacyjna[edytuj | edytuj kod]

Ogród botaniczny zajmuje powierzchnię 1,5 ha, która znajduje się po obu stronach ulicy Piekarskiej. Główna część jest położona po nieparzystej stronie ulicy (nr. 73), mniejsza otacza starszy kampus (nr. 52). Rośnie w nim ok. 900 rodzajów roślin, 220 gatunków należących do 70 rodzin.

Na terenie ogrodu studenci wydziału farmaceutycznego odbywają zajęcia praktyczne, zapoznają się z ochroną środowiska oraz prowadzą badania dotyczące warunków naturalnych wzrostu ziół z uwzględnieniem miejsc występowania, ich wegetacji, zbiorów i sposobów pozyskiwania substancji wykorzystywanych w lecznictwie. Ponadto rośnie tu kolekcja drzew, krzewów, roślin zielnych oraz znajduje się oranżeria w której rosną rośliny egzotyczne i tropikalne.

W skład ogrodu wchodzą budynki gospodarcze, szklarnia, budynek edukacyjny z laboratorium, obszar obejmujący nasadzenia ziół leczniczych rodzimych i występujących w podobnej strefie geograficznej oraz teren z kolekcją drzew i krzewów posiadających właściwości lecznicze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]