Okolica krętarzowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Okolica krętarzowa (łac. regio trochanterica[a]) – w anatomii człowieka, parzysta okolica kończyny dolnej.

Okolica krętarzowa ma kształt mniej więcej prostokątny, o zaokrąglonych kątach, leży na bocznej powierzchni kończyny dolnej. Każda okolica krętarzowa graniczy z pięcioma innymi okolicami kończyny dolnej: od góry – z okolicą miedniczą, od przodu – z okolicą uda przednią, od dołu – z okolicą uda boczną, od tyłu, dołem – z okolicą uda tylną, a następnie ku górze – z okolicą pośladkową.

Na ilustracjach z 1921 roku okolica krętarzowa (r. trochanterica) przedstawiana w bardziej owalnym kształcie. Na rzucie sylwetki od tyłu prawa okolica krętarzowa rozrysowana asymetrycznie, bez kontaktu z okolicą uda tylną (reg. femoris posterior).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa łacińska nie występuje w Nomina anatomica, Tokio 1975.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Okolice ciała ludzkiego. W: Michał Reicher: Anatomia człowieka. Współautorzy: Tadeusz Bilikiewicz, Stanisław Hiller, Eugenia Stołyhwo; Przerobili i uzupełnili: E. Sieńkowski, T. Dzierżykray-Rogalski, W. Łasiński, S. Zawistowski, Z. Zegarska; Pod redakcją Wiesława Łasińskiego. Wyd. XI (VII). T. I (Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła. Mięśnie.). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 181, 182, 184. ISBN 83-200-2110-3.