Płonno (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płonno
Ilustracja
Grodzisko nad jeziorem (Płonno po prawej)
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Kołbacz

Wysokość lustra

16,3 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,095 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,2 km
0,2 km

Głębokość
• maksymalna


3,2 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Płonia, kanał z jeziora Zaborsko

Rzeki wypływające

Płonia

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Stare Czarnowo
Mapa konturowa gminy Stare Czarnowo, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płonno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płonno”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płonno”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płonno”
Ziemia53°17′27,6″N 14°49′48,4″E/53,291000 14,830111

Płonnojezioro położone w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej w gminie Stare Czarnowo.

Powierzchnia 9,5 ha[1].

Przez jezioro Płonno przepływa rzeka Płonia. Jezioro Płonno jest jednym ze zbiorników pozostałych po dawnym wielkim akwenie tworzącym tzw. Zastoisko Pyrzyckie zwane też Pramiedwiem. W pobliżu jeziora znajdują się dwa grodziska wczesnośredniowieczne, na północ jest to grodzisko z VIII - X w, natomiast pomiędzy jeziorem Płonno a jeziorem Zaborsko, nad łączącym je kanałem położone jest grodzisko z X - XIII w. Ok. 1,5 km na północ od ujścia rzeki Płoni znajduje się wieś Kołbacz. Do wód jeziora poprzez kanał z jeziora Zaborsko dostają się zanieczyszczenia niesione ze ściekami odprowadzanymi z Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego, położonego w południowej części Kołbacza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]