Płyta Granitowo-Gnejsowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płyta Granitowo-Gnejsowa
Mapa regionu
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Masyw Czeski

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Austria
  Dolna Austria
  Górna Austria

Płyta Granitowo-Gnejsowa (niem. Granit- und Gneisplateau lub Granit- und Gneishochland) – jeden z głównych regionów naturalnych (niem. Großlandschaften) Austrii, stanowi południową część Masywu Czeskiego[1].

Płyta Granitowo-Gnejsowa zajmuje około 10% powierzchni Austrii. W geografii niemieckiej i czeskiej stanowią one część Krainy Szumawskiej i Wyżyny Czesko-Morawskiej, jednakże są to jednostki nie wyróżniane w Austrii. W zamian za to, część znajdującą się w Górnej Austrii określa się jako Mühlviertel, zaś w Dolnej Austrii jako Waldviertel. Jest to obszar wyżynno-górski, miejscami silnie zalesiony. Najwyższym szczytem jest Plöckenstein (1379 m n.p.m.). Przez południowy skraj regionu przebija się przełomowymi dolinami Dunaj, z których Wachau jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największym miastem w obrębie regionu jest Linz.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozdz. 6.1: Die Grosslandschaften. w: M. H. Fink, O. Moog, R. Wimmer: Fließgewässer–Naturräume Österreichs. Umweltbundesamt-Monographien. Bd. 128, Wiedeń 2000 (PDF 470 kB), str. 26-30.