Parafia Najświętszej Maryi Panny we Władywostoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Najświętszej Maryi Panny we Władywostoku
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Rosja

Kraj

 Nadmorski

Siedziba

Władywostok

Adres

690001, г. Владивосток, ул. Володарского 22

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

irkucka

Dekanat

władywostocki

kościół

Narodzenia NMP we Władywostoku

Proboszcz

o. Myron Effing CJD

Wezwanie

Najświętsza Maryja Panna

Położenie na mapie Władywostoku
Mapa konturowa Władywostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny we Władywostoku”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny we Władywostoku”
Położenie na mapie Kraju Nadmorskiego
Mapa konturowa Kraju Nadmorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny we Władywostoku”
Ziemia43°06′59,5″N 131°54′41,3″E/43,116528 131,911472

Parafia Najświętszej Maryi Panny we Władywostoku – rzymskokatolicka parafia znajdująca się we Władywostoku, w diecezji Świętego Józefa w Irkucku, w dekanacie władywostockim, w Rosji. Parafię prowadzą kanonicy regularni Pana Jezusa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starania o przeniesienie parafii z Nikołajewska nad Amurem do Władywostoku trwały od 1871, gdy miasto to stało się bazą floty, ponieważ wielu parafian było marynarzami marynarki wojennej. Parafia we Władywostoku została erygowana 11 stycznia 1890 w archidiecezji mohylewskiej. Rok później wzniesiono drewniany kościół pw. Narodzenia NMP. Pierwszym proboszczem został dotychczasowy proboszcz w Nikołajewsku nad Amurem ks. Kazimierz Radziszewski, który piastował ten urząd do śmierci 6 lipca 1893. W 1902 kościół spłonął. Zastąpiono go tymczasową kaplicą, a następnie obecnym kościołem. W 1920 Władywostok stał się siedzibą dekanatu, a 2 lutego 1923 diecezji władywostockiej (zlikwidowanej w 2002, faktycznie nigdy niefunkcjonującej)[1]. W tych czasach parafia liczyła 5000 wiernych (głównie Polaków), nie licząc uchodźców. Od 1922, gdy władzę w mieście przejęli bolszewicy wielu parafian wyjechało.

W 1930 zmuszono do opuszczenia Władywostoku biskupa Karola Śliwowskiego (zmarł w 1933). W grudniu 1931 aresztowano proboszcza władywostockiego ks. Jerzego Jurkiewicza i skazano go na 10 lat łagrów. Parafianie zbierali się w świątyni, dokąd mogli opłacić wysoki podatek za jej używanie, tj. do września 1935. Następnie kościół został zamknięty. Wierni spotykali się na modlitwie w prywatnych domach. Pięciu parafian zostało skazanych za utworzenie kontrrewolucyjnej polskiej podziemnej organizacji religijnej i 3 lutego 1938 rozstrzelanych.

Parafia odrodziła się w 1991 za sprawą osób świeckich. Na jesień tego roku do Władywostoku przybył amerykański misjonarz o. Myron Effing CJD. 1 stycznia 1994 zwrócono kościół. Następnie przeszedł on remont.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]