Kościół (organizacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kościółorganizacja utworzona przez wspólnotę religijną i duchowieństwo określonej religii, kierująca się doktryną religijną, posiadająca ścisłe normy kultu religijnego, moralności i własne zasady prawne.

Kościół w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce mianem tym potocznie (w znaczeniu stosowanym w teologii chrześcijańskiej) określa się wspólnoty chrześcijańskie, choć termin ten współcześnie może się odnosić do wszystkich możliwych organizacji wyznaniowych (zarówno chrześcijańskich, jak i niechrześcijańskich)[1].

Prawną rejestracją organizacji wyznaniowych na terenie RP zajmuje się minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, prowadząc Rejestr kościołów i innych związków wyznaniowych oraz Wykaz kościołów i związków wyznaniowych działających na podstawie odrębnych ustaw. Wspomniana rejestracja stwarza umocowania prawne – umożliwia związkowi występowanie w obrocie gospodarczym i wchodzenie w stosunki cywilnoprawne (w tym finansowe). Dokonanie rejestracji nie jest zupełnie konieczne, jeśli chodzi o swobodę odbywania praktyk religijnych. Obowiązujące prawo gwarantuje każdemu wolność wyznania, głoszenia i sprawowania kultu religijnego (bez różnicy czy wyznanie jest formalnie zarejestrowane, czy też nie). Wolność wyznania gwarantuje Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2000 r. Nr 26, poz. 319).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło Kościół w Wikisłowniku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kościół – Słownik języka polskiego (pol.). PWN. [dostęp 2012-09-22].