Pas dla pojazdów z pasażerami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wydzielony na stałe high-occupancy vehicle lane na autostradzie I-91 koło Hartfordu

Pas dla pojazdów z pasażerami, pas dla samochodów z pasażerami – pas ruchu przeznaczony wyłącznie dla pojazdów przewożących kierowcę i co najmniej jednego pasażera, a często co najmniej dwóch pasażerów. Oznakowane są symbolami w kształcie kwadratu o jednej przekątnej równoległej a drugiej prostopadłej do osi pasa.

Pasy takie są tworzone w celu redukcji ruchu ulicznego przez podróżowanie wielu osób w jednym pojeździe (między innymi tak zwany carpooling). Występują w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Dopuszczenia specjalne[edytuj | edytuj kod]

W amerykańskim stanie Kalifornia decyzją władz miejscowych do ruchu na tych pasach dopuszczono pojazdy czyste ekologicznie, w których może znajdować się tylko kierowca. Są to pojazdy zasilane CNG, elektryczne czy hybrydowe (dla hybryd prawo to wygasło 1 stycznia 2011)[1].

W Stanach Zjednoczonych podobne rozwiązanie wprowadzono w sześciu stanach: Kolorado, Floryda, New Jersey, Nowy Jork, Tennessee i Wirginia.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Od stycznia 2012 niektórymi buspasami w Rzeszowie[2], a od marca 2016 w Krakowie[3], mogą poruszać się pojazdy przewożące co najmniej dwóch pasażerów. Podobne rozwiązanie zapowiedziano w Sosnowcu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan Kalifornia wzmacnia udogodnienia dla pojazdów zasilanych CNG, ale nie dla hybrydowych benzyn. cng.auto.pl. [dostęp 2010-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-18)].
  2. Uwaga kierowcy, zmiany na buspasach w Rzeszowie. nowiny24.pl. [dostęp 2012-01-09].
  3. Kraków. Od dzisiaj działa buspas na ul. Kamieńskiego. Ogromne korki. gazetakrakowska.pl. [dostęp 2017-03-10].
  4. Sosnowiec: w ciągu roku przebudowa ul. 3 Maja. slask.onet.pl. [dostęp 2017-03-10].