Pałac Porfirogenetów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Porfirogenetów
Ilustracja
Ruiny pałacu Porfirogenetów
Państwo

 Turcja

Miejscowość

Stambuł

Położenie na mapie Stambułu
Mapa konturowa Stambułu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Porfirogenetów”
Położenie na mapie Turcji
Mapa konturowa Turcji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac Porfirogenetów”
Ziemia41°02′02″N 28°56′25″E/41,033889 28,940278

Pałac Porfirogenetów (gre: τὰ βασίλεια τοῦ Πορφυρογεννήτου, tur. Tekfur Sarayıpałac suwerena) – ruiny XIII w. pałacu bizantyjskiego w Stambule w Turcji.

Pałac ten jest pozostałością Pałacu Blacherny, zbudowanego między XI w. a XIV w. w pobliżu murów miejskich, w dzielnicy Blacherny, w pobliżu kościoła Chora, na jednym z siedmiu wzgórz miasta. Budynek stanowi połączenie różnych technik murarskich i materiałów. Początki budowli sięgają panowania cesarza Anastazjusza I. Znacznie rozbudowali go jednak cesarze Aleksy I i Manuel I z dynastii Komnenów. To właśnie za panowania tej dynastii przeniesiono tu siedzibę władców z położonego na przeciwległym krańcu Konstantynopola Wielkiego Pałacu. Zrujnowany za panowania łacinników ponownie stał się rezydencją cesarską za panowania Paleologów[1]. Od tego czasu pełnił tę funkcję aż do zdobycia Konstantynopola przez Turków. W epoce Bizancjum był znany pod nazwą "Pałac Porfirogenetów", w czasach imperium osmańskiego jako "Pałac Tekfur", służył wówczas jako magazyn, stajnie, fabryka szkła, ceramiki.

Pałac ma prostokątny kształt, ściany zewnętrzne, łuki i obramowania okien są zdobione kamieniem i cegłami. W latach 19551970 pozostałości pałacu zostały odrestaurowane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W. Ceran [w:] Encyklopedia Kultury Bizantyjskiej, Warszawa 2002, s. 102.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]