Phoenix Contact

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Phoenix Contact GmbH & Co. KG
Ilustracja
logo Phoenix Contact
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Blomberg

Data założenia

1923

Zatrudnienie

>21 000

Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa konturowa Nadrenii Północnej-Westfalii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Phoenix Contact GmbH & Co. KG”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Phoenix Contact GmbH & Co. KG”
Ziemia51°56′04″N 9°06′17″E/51,934444 9,104722
Strona internetowa

Phoenix Contact – producent automatyki przemysłowej, w tym złączek szynowych, złącz przemysłowych, ochrony przed przepięciami i urządzeń automatyki, m.in. dla energetyki, telekomunikacji, przemysłu samochodowego, chemicznego, naftowo-gazowego.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało w Niemczech w 1923 roku i do dziś główna siedziba Phoenix Contact znajduje się w Blomberg. W latach 80. otwarto pierwsze oddziały zagraniczne – w Szwajcarii, USA i Szwecji. Aktualnie przedsiębiorstwo posiada ok. 50 oddziałów na całym świecie.

Co roku firma bierze udział w największych targach przemysłowych Hannover Messe na których prezentowane są nowości produktowe.

Grupy produktowe[edytuj | edytuj kod]

Device Connectors – terminale przyłączeniowe i złącza do PCB, przyłącza i obudowy do elektroniki

Industrial Components and Electronics – komponenty do budowy szaf sterowniczych i systemów automatyki, instalacji elektrycznych, m.in., złączki szynowe i złącza przemysłowe do instalacji obiektowej, technika interfejsowa, ochrona przed przepięciami, zasilacze, drukarki do oznaczników, narzędzia i materiały montażowe.

Industry Management and Automation – rozwiązania do automatyzacji produkcji, w tym sterowniki PLC, urządzenia komunikacji przemysłowej do budowy sieci przewodowych i bezprzewodowych, a także moduły we/wy, bezpieczeństwa funkcjonalnego i komputery przemysłowe.

Firma Phoenix Contact opracowała technologię PLCnext Technology-platformę automatyki przemysłowej, składającą się z otwartego sprzętu, modułowego oprogramowania do projektowania, globalnej społeczności i sklepu z oprogramowaniem.

New Business Field – wewnętrzne i zewnętrzne start-upy. których celem jest rozwój All Electric Society, w tym rozwiązania do elektromobilności.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Phoenix Contact powstała w 1923 w Niemczech, w Essen, ale wkrótce przeniosła się do Blomberg i tu siedzibę główną ma do dziś.

Założyciel firmy, Hugo Knümann, opatentowuje pomysł rozdzielenia bloków i ułożenia ich pojedynczo w złączki szynowe na szynie DIN. Do firmy dołączają Josef Eisert i Ursula Lampmann.

Pod kierownictwem Josefa Eiserta przedsiębiorstwo z firmy czysto handlowej staje się przedsiębiorstwem z własną produkcją, co daje początek utworzenia grupy Phoenix Contact.

W 1990 roku został otwarty pierwszy oddział zagraniczny, obecnie Phoenix Contact ma oddziały na trzech kontynentach, z czterema centrami kompetencji w Harrisburgu (USA), w Nanjing (Chiny), w Bad Pyrmont (Niemcy) i w New Delhi (Indie).

W 2007 roku Phoenix Contact po raz pierwszy osiąga miliard obrotów.

Inne projekty[edytuj | edytuj kod]

All Electric Society i zrównoważony rozwój

Firma Phoenix Contact bezpośrednio wspiera sześć z 17 wyznaczonych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals), aktywnie rozwijając technologie zwiększające wydajność zasobów i ochronę klimatu.

W codziennych działaniach przekładana jest wizja All Electric Society w celu ochrony klimatu, oszczędnego korzystania z zasobów, możliwości recyklingu oraz zbudowania świata gdzie energia odnawialna jest ogólnodostępna po przystępnych cenach i w wystarczających ilościach.

Phoenix Contact w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Phoenix Contact Sp. z o.o. – oddział handlowy z siedzibą we Wrocławiu, zatrudnia ponad 80 osób. Założony w 1997 roku. Zapewnia obsługę sprzedażową i wsparcie techniczne dla klientów z całej Polski.

Nawiązując do tradycji Wrocławskich krasnali, firma ufundowała krasnala imieniem Phoeniksik.

Phoenix Contact Wielkopolsk Sp. z o.o. – zakład przemysłowy powstały w 1994 roku. Zatrudnia blisko 3000 osób. Produkuje elektryczne elementy łącznikowe. Główna siedziba fabryki mieści się w Nowym Tomyślu, a oddziały w Tarnobrzegu oraz Poznaniu.

Zakład posiada magazyn wysokiego składowania, własne działy wsparcia, takie jak Budowa Maszyn, Narzędziownia, Wtryskownia, działy Rozwoju Produktów, działy inżynieryjno-techniczne oraz laboratoria certyfikacyjno-testowe.

Phoenix Contact E-Mobiliy Sp. z o.o. – zakład produkcyjny w Rzeszowie, zatrudnia około 400 osób. Został założony w 2022 roku. Produkuje rozwiązania do e-mobility: kable ładowania AC, gniazda do stacji ładowania AC, gniazda ładowania pojazdu oraz ładowarki naścienne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]