Pomoc:Przewodnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dla czytelników Pierwsze kroki Edytowanie
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ


User przewodnik.png

Przewodnicy pomagają czytelnikom i nowo zarejestrowanym we wszystkich sprawach dotyczących Wikipedii: pomagają edytować (pisać i poprawiać hasła), wyjaśniają sprawy techniczne i tłumaczą zasady Wikipedii. Pozostają w partnerskiej więzi z podopiecznym. Pozwalają łagodnie zaaklimatyzować się w wikiświecie.

Jeśli się zalogujesz, będziesz mogła/mógł sprawnie kontaktować się przez strony Wikipedii. Część z nas podała także inne, bardziej bezpośrednie formy kontaktu, zapewniające dyskrecję. Pozostałe sposoby uzyskania pomocy doświadczonych użytkowników znajdziesz na Wikipedia:Komunikacja, zawsze też możesz skontaktować się z administratorami.


Informacja dla kandydatów na przewodników[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajdują się informacje dla osób, które chciałyby zostać przewodnikami.

Sprawdź, czy się nadajesz[edytuj | edytuj kod]

 • Przewodnikiem może zostać użytkownik polskojęzycznej Wikipedii, który:
  1. jest zarejestrowany od co najmniej 6 miesięcy i wykonał przynajmniej 1000 edycji, w tym minimum 750 w przestrzeni głównej;
  2. nie był blokowany z powodów związanych ze sprawami społecznościowymi;
  3. ma doświadczenie merytoryczne i techniczne, zorientowanie społecznościowe, umiejętność rozwiązywania problemów oraz szacunek w społeczności;
  4. najcenniejsi są nie-administratorzy, gdyż administratorzy mogą mieć inne absorbujące zadania.
 • Do przewodników mogą zgłaszać się wszyscy, także ci, którzy chcą uzyskać wsparcie od osób wybieranych na podstawie bliższych danych, niż tylko nick i krótki opis. Przewodnik powinien być gotowy do ujawnienia takich bliższych danych, jak imię i nazwisko, wiek, status poza wiki.

Jeśli się nadajesz[edytuj | edytuj kod]

Jeśli uważasz, że spełniasz powyższe kryteria i chcesz się podjąć trudu bycia przewodnikiem:

 • dopisz się do tabeli – wzorując się na wpisach innych przewodników;
 • dodaj do swojej strony użytkownika userbox {{user przewodnik}}; w miejsce wyrazów User przewodnik wyświetla się nick danego przewodnika.

Jeśli nie potrafisz wykonać którejś z tych czynności, to najprawdopodobniej nie nadajesz się na przewodnika.

Narzędzia dla przewodników[edytuj | edytuj kod]

Stworzony został szablon {{Przewodnik wita}}. Istnieje też userbox {{Wikipedysta:Userboksy/podopieczny}}, który można wstawić podopiecznemu na stronę (co by na czerwono nie raził po oczach;)). Jako dodatek dodajemy swój podlinkowany nick (np. dodatek=[[User:Magalia|Magalia]]).