Prezentacja cara Wasyla Szujskiego i jego braci Dymitra i Iwana królowi i stanom Rzeczypospolitej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie w roku 1611 (sztych Tomasza Makowskiego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prezentacja cara Wasyla Szujskiego i jego braci Dymitra i Iwana królowi i stanom Rzeczypospolitej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie
Ilustracja
Autor

Tomasz Makowski (kartograf)

Data powstania

ok. 1611

Medium

odbitka bartynotypowa; XIX/XX w.

Wymiary

24 × 33[1] cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

Prezentacja cara Wasyla Szujskiego i jego braci Dymitra i Iwana królowi i stanom Rzeczypospolitej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie – odbitka bartynotypowa, sztych z miedziorytu Tomasza Makowskiego wykonany na podstawie obrazu Tomasza DolabelliPrzyjęcie Szujskich w Sali Senatu w 1611 r.[2].

 Osobny artykuł: Hołd Szujskich.

Na sztychu przedstawione zostało wnętrze Izby Senatorskiej, znajdujące się w przebudowanym Domu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, w momencie kiedy król Zygmunt III Waza przyjmował pojmanych przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego carów Szujskich[3]. Dzieło wykonane przez Tomasza Makowskiego na podstawie obrazu Tomasza Dolabelli odznacza się konkretnością i realizmem. Sztych jest szczególnie cennym przekazem ikonograficznym. Widzimy Izbę Senatorską podczas prezentacji cara Wasyla IV Szujskiego, którą nazywano „przed radną”. W tym pomieszczeniu marszałek wielki koronny przyjmował delegację poselską donoszącą o ukonstytuowaniu się izby poselskiej. Tu delegacja oczekiwała na zaproszenie przez króla do senatu. Izba Senatorska, oprócz funkcji sejmowych, pełniła też funkcję audiencyjnej, gdzie król w obecności senatu przyjmował cudzoziemskie delegacje[4]. Miedzioryt Makowskiego przedstawia m.in. okna sali z szybkami oprawnymi w ołów, o podziałach geometrycznych[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Wrede, Maria Wrede. Sejmy i sejmiki Pierwszej Rzeczypospolitej. Wyd. Sejmowe, 1999 str. 68
  2. O usunięcie obrazów Dolabelli zabiegali w XVII wieku kolejni carowie. Podczas rokowań o zawarcie traktatu w Andruszowie posłowie rosyjscy Iwan Czadajew i Jemielan Ukraincew wysunęli to jako jeden z istotnych dezyderatów pod adresem polskich negocjatorów. Uczestniczący w rozmowach hetman polny koronny Stanisław Jabłonowski nie wytrzymał nerwowo i odparł, że obrazy te zostaną usunięte, ale dopiero wtedy gdy po nowych zwycięstwach nad Moskwą namalowane zostaną inne. Oficjalnie jednak strona polska oświadczyła, że obrazy te będą mogły być zdjęte dopiero wtedy, gdy król i car zawrą między sobą pokój wieczysty [Biuletyn historii sztuki: Tom 46, IHS PAN. 1986, A. Darowski 10 lat traktatów pokojowych 1656-1666, Z. Wójcik. Rzeczpospolita wobec Turcji i Rosji 1674-1679, Wrocław 1978 s. 149]
  3. Marek Szypowski Zamek królewski w Warszawie. 1973. str. 35
  4. Warszawa XVI-XVII wieku, IH PAN. Tom 2, 1977 str. 280
  5. Kwartalnik architektury i urbanistyki. t. 19-20