Schronisko PTK w Świętej Katarzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schronisko PTK w Świętej Katarzynie
Państwo

 Polska

Pasmo

Łysogóry, Góry Świętokrzyskie

Wysokość

ok. 360 m n.p.m.

Data otwarcia

28 sierpnia 1910

Właściciel

Oddział PTK Kielce (budynek prywatny)

Położenie na mapie gminy Bodzentyn
Mapa konturowa gminy Bodzentyn, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Schronisko PTK w Świętej Katarzynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko PTK w Świętej Katarzynie”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Schronisko PTK w Świętej Katarzynie”
Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa konturowa powiatu kieleckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Schronisko PTK w Świętej Katarzynie”
Ziemia50°56′06″N 20°52′38″E/50,935000 20,877222

Schronisko PTK w Świętej Katarzynie – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, otwarte w 1910 roku przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze we wsi Święta Katarzyna w Łysogórach (Góry Świętokrzyskie). Był to pierwszy tego typu obiekt na terenie Królestwa Polskiego.

Schronisko mieściło się w chacie Andrzeja (Jędrzeja) Janickiego – świętokrzyskiego przewodnika turystycznego, zaś głównym inicjatorem jego powstania był Aleksander Janowski. Otwarcie obiektu nastąpiło w niedzielę, 28 sierpnia 1910 roku. Uczestniczyła w nim delegacja Zarządu Głównego PTK z Warszawy, w której skład wchodzili – oprócz Janowskiego – Leon Ostaszewski i Kazimierz Rakowiecki. Poświęcenia schroniska dokonał kapelan sióstr bernardynek, ks. Antoni Nowina-Jankowski.

Samo schronisko obejmowało jedno pomieszczenie, w którym znajdowały się łóżka, szafa, półka oraz stół z krzesłami. Wydzielono w nim również część do mycia się. Funkcjonowało do lat I wojny światowej, a prowadził je Oddział Kielecki PTK.

Do dnia dzisiejszego przetrwał budynek przy ul. Kieleckiej 12, w którym mieściło się schronisko. W 1983 roku Oddział Kielecki PTTK umieścił na nim tablicę upamiętniającą obiekt. Tablica ta została później zdjęta przez właściciela domu z powodu wprowadzania w błąd turystów, sądzących, że schronisko nadal jest czynne. Natomiast w grudniu 2010 roku Klub Turystów "Przygoda" przy PTTK Kielce zorganizował rajd pieszy, celem uczczenia 100-lecia powstania schroniska.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]