Skaner kodów kreskowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diodowy czytnik kodów kreskowych Argox z profilu
Diodowy czytnik kodów kreskowych Argox podczas skanowania (widoczna wiązka diodowa)
Schemat działania czytnika kodów kreskowych Argox.

Skaner kodów kreskowych to urządzenie służące do odczytywania kodów kreskowych.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

  • Sklepy (po zeskanowaniu kodu kasa fiskalna zapisuje przedmiot/produkt na paragonie i przechodzi do następnej pozycji)
  • Systemy bezpieczeństwa (zastosowanie wychodzi z użytku na rzecz kart magnetycznych i RFID)
  • Biblioteki szkolne i publiczne (kody kreskowe na egzemplarzach bibliotecznych oraz na kartach czytelników za pomocą komputera przyspiesza proces rejestracji wypożyczeń)
  • Zastosowania logistyczne (ułatwia odnalezienie towaru)
  • Domowe (umożliwia stworzenie domowej kolekcji, np. płyt CD/DVD)

Kody kreskowe w bibliotekach[edytuj | edytuj kod]

W polskich bibliotekach rośnie zapotrzebowanie na kody kreskowe. W bibliotekach (szkolnych, uniwersyteckich i publicznych) coraz częściej są wydawane karty czytelnika z kodem kreskowym, kody kreskowe są również naklejane na woluminy. Autoryzowanie czytelników przez kody kreskowe w pewnym stopniu uniemożliwia podszywanie się pod innych czytelników (oprogramowanie komputerowe coraz częściej oferuje zapisywanie w systemie zdjęć czytelników). Naklejanie kodów na woluminy i rejestrowanie ich w specjalnym oprogramowaniu ułatwia rejestrację wypożyczeń w systemie.

Kody kreskowe w sklepach[edytuj | edytuj kod]

Kasy fiskalne działają z kodami kreskowymi tworząc tzw. POS (Point of Selling - Punkty Sprzedaży). Po zeskanowaniu kodu towaru kasa fiskalna odnajduje w bazie danych informacje o przedmiocie przypisanym do kodu, "nabija" go na kasie, ewentualnie drukuje produkt na paragonie i kontynuuje pracę jak wyżej aż do zakończenia skanowania produktów.

Rodzaje skanerów[edytuj | edytuj kod]

Początkowo skanery kodów używały diod LED jako źródła światła. Wadą tego rozwiązania była konieczność zbliżenia skanera na bardzo małą odległość od kodu. Obecnie produkowane skanery używają lasera, co umożliwia - zależnie od modelu - odczyt nawet z kilku metrów. Nowoczesne skanery potrafią odczytywać nie tylko kody jednowymiarowe (paskowe), lecz także kody 2D - dwuwymiarowe np. QR_ Code. Również prawie każdy nowy telefon posiadający kamerę można wyposażyć w odpowiednią aplikację, służącą do odczytu kodów kreskowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]