Zamek w Kłajpedzie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (5) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q931757
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 32: Linia 32:
|www =
|www =
}}
}}
'''Zamek w [[Kłajpeda|Kłajpedzie]]''' – zamek wzniesiony przez [[zakon krzyżacki]] w 2 poł. [[XIII wiek]]u. Zamek pojawił się po raz pierwszy w źródłach pisanych w [[1252]] roku, gdy reprezentant wielkiego mistrza krzyżackiego Eberhard von Seyne porozumiał się z biskupem kurlandzkim Heinrichem z Lützelburga w sprawie budowy nowego zamku. W tym samym roku powstał pierwszy drewniany zamek. W 1379 roku zamek został zdobyty przez Żmudzinów i Litwinów. W efekcie związanych z tym zniszczeń Krzyżacy w 1393 roku rozpoczęli wzmacnianie warowni poprzez budowę wieży, która jednak została zniszczona podczas kolejnego najazdu Litwinów w tym samym roku. Rozbudowę jednak kontynuowano w latach 1408-1409. W XV wieku zamek przystosowano do użycia broni palnej. Pomiędzy latami 1529-1559 wokół zamku zbudowano bastiony, z których można było prowadzić ostrzał artyleryjski. W czasie wojny z Polską w 1629 roku zamek zdobyli Szwedzi. W czasie wojny siedmioletniej, w 1757 roku zamek został uszkodzony w wyniku oblężenie rosyjskiego. Zamek pod koniec [[XVIII wiek]]u stracił swoje znaczenie strategiczne i popadł w ruinę. Spowodowało to, że do 1874 roku został prawie całkowicie rozebrany przez władze pruskie.
'''Zamek w [[Kłajpeda|Kłajpedzie]]''' – zamek wzniesiony przez [[zakon krzyżacki]] w [[XIII wiek]]u, pojawił się po raz pierwszy w źródłach pisanych w [[1252]] roku. W ciągu swojej historii zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany; w [[XIX wiek]]u stracił swoje znaczenie strategiczne i został rozebrany. W [[XX wiek]]u na zamku prowadzono prace [[archeologia|archeologiczne]]; w [[2002]] roku pod jednym z [[bastion]]ów otwarto muzeum.

W 1968 roku na zamku prowadzono prace [[archeologia|archeologiczne]], które prowadzono także w 1975 roku. W [[2002]] roku pod jednym z [[bastion]]ów otwarto muzeum<ref>http://www.archyvai.lt/exhibitions/pilys/klaipeda.htm</ref>.

{{Przypisy}}


[[Kategoria:Zamki krzyżackie na Litwie|Kłajpeda]]
[[Kategoria:Zamki krzyżackie na Litwie|Kłajpeda]]

Wersja z 13:43, 6 gru 2013

Zamek w Kłajpedzie
Ilustracja
Zamek w Kłajpedzie w XVII wieku
Państwo

 Litwa

Miejscowość

Kłajpeda

Inwestor

zakon krzyżacki

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Zniszczono

XIX w.

Pierwszy właściciel

zakon krzyżacki

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Zamek w Kłajpedzie – zamek wzniesiony przez zakon krzyżacki w 2 poł. XIII wieku. Zamek pojawił się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1252 roku, gdy reprezentant wielkiego mistrza krzyżackiego Eberhard von Seyne porozumiał się z biskupem kurlandzkim Heinrichem z Lützelburga w sprawie budowy nowego zamku. W tym samym roku powstał pierwszy drewniany zamek. W 1379 roku zamek został zdobyty przez Żmudzinów i Litwinów. W efekcie związanych z tym zniszczeń Krzyżacy w 1393 roku rozpoczęli wzmacnianie warowni poprzez budowę wieży, która jednak została zniszczona podczas kolejnego najazdu Litwinów w tym samym roku. Rozbudowę jednak kontynuowano w latach 1408-1409. W XV wieku zamek przystosowano do użycia broni palnej. Pomiędzy latami 1529-1559 wokół zamku zbudowano bastiony, z których można było prowadzić ostrzał artyleryjski. W czasie wojny z Polską w 1629 roku zamek zdobyli Szwedzi. W czasie wojny siedmioletniej, w 1757 roku zamek został uszkodzony w wyniku oblężenie rosyjskiego. Zamek pod koniec XVIII wieku stracił swoje znaczenie strategiczne i popadł w ruinę. Spowodowało to, że do 1874 roku został prawie całkowicie rozebrany przez władze pruskie.

W 1968 roku na zamku prowadzono prace archeologiczne, które prowadzono także w 1975 roku. W 2002 roku pod jednym z bastionów otwarto muzeum[1].