Szewczenkowe (rejon halicki): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 26: Linia 26:


==Zabytki==
==Zabytki==
* cerkiew pw. [[Święty Pantaleon|św.Pantaleona]] z 1212-1219 roku<ref name=":0">Rafał Quirini-Popławski, ''Rzeźba przedromańska i romańska w Polsce wobec sztuki włoskiej'', Wydawnictwo UJ, 2006 Kraków, s.67</ref>. Od 1596 roku kościół katolicki św. Stanisława przy którym wzniesiono klasztor franciszkanów z fundacji arcybiskupa lwowskiego Jana Dymitra Solikowskiego. Osada wyrosła przy klasztorze nazywana była ''Święty Stanisław''. Świątynia ponownie przebudowana na pocz. XXI wieku poprzez dodanie kopuły. Najcenniejszym zabytkiem cerkwi jest romański portal. Zdaniem niektórych badaczy od początku cerkiew była trójnawową bazyliką, zdaniem innych, zwłaszcza ukraińskich, miała typową kopułę. Jest to jeden z przykładów działalności w tym rejonie romańskich warsztatów murarskich i kamieniarskich pochodzących z Węgier (przypuszczalnie z [[Ostrzyhom|Ostrzyhomia]])<ref name=":0" />.
* cerkiew pw. [[Święty Pantaleon|św.Pantaleona]] z 1212-1219 roku<ref name=":0">Rafał Quirini-Popławski, ''Rzeźba przedromańska i romańska w Polsce wobec sztuki włoskiej'', Wydawnictwo UJ, 2006 Kraków, s.67</ref>. Cerkiew w XVI wieku została porzucona, w związku z czym od 1596 roku kościół katolicki św. Stanisława, przy którym wzniesiono klasztor franciszkanów z fundacji arcybiskupa lwowskiego [[Jan Dymitr Solikowski|Jana Dymitra Solikowskiego]]. Osada wyrosła przy klasztorze nazywana była ''Święty Stanisław''. Świątynia ponownie przebudowana na pocz. XXI wieku poprzez dodanie kopuły. Najcenniejszym zabytkiem cerkwi jest romański portal. Zdaniem niektórych badaczy od początku cerkiew była trójnawową bazyliką, zdaniem innych, zwłaszcza ukraińskich, miała typową kopułę. Jest to jeden z przykładów działalności w tym rejonie romańskich warsztatów murarskich i kamieniarskich pochodzących z Węgier (przypuszczalnie z [[Ostrzyhom|Ostrzyhomia]])<ref name=":0" />.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 12:02, 25 lut 2019

Szewczenkowe
Шевченкове
ilustracja
Państwo

 Ukraina

Obwód

iwanofrankiwski

Rejon

halicki

Nr kierunkowy

+380 3431

Kod pocztowy

77160

Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa konturowa obwodu iwanofrankiwskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Szewczenkowe”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Szewczenkowe”
Ziemia49°07′56″N 24°41′35″E/49,132222 24,693056

Szewczenkowe (ukr. Шевченкове, pol. hist. Święty Stanisław) – wieś na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, w rejonie halickim.

Zabytki

  • cerkiew pw. św.Pantaleona z 1212-1219 roku[1]. Cerkiew w XVI wieku została porzucona, w związku z czym od 1596 roku kościół katolicki św. Stanisława, przy którym wzniesiono klasztor franciszkanów z fundacji arcybiskupa lwowskiego Jana Dymitra Solikowskiego. Osada wyrosła przy klasztorze nazywana była Święty Stanisław. Świątynia ponownie przebudowana na pocz. XXI wieku poprzez dodanie kopuły. Najcenniejszym zabytkiem cerkwi jest romański portal. Zdaniem niektórych badaczy od początku cerkiew była trójnawową bazyliką, zdaniem innych, zwłaszcza ukraińskich, miała typową kopułę. Jest to jeden z przykładów działalności w tym rejonie romańskich warsztatów murarskich i kamieniarskich pochodzących z Węgier (przypuszczalnie z Ostrzyhomia)[1].

Bibliografia

  1. a b Rafał Quirini-Popławski, Rzeźba przedromańska i romańska w Polsce wobec sztuki włoskiej, Wydawnictwo UJ, 2006 Kraków, s.67