Skrót: WP:VE

Wikipedia:VisualEditor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Witamy w portalu VisualEditoraedytora graficznego tworzonego przez Wikimedia Foundation w celu ułatwienia edytowania Wikipedii. Do tej pory edycja artykułów Wikipedii wymagała znajomości dość skomplikowanego kodu źródłowego, nawet w przypadku dokonywania drobnych zmian. To, co było do przyjęcia w 2001 roku, współcześnie jest powodem ograniczania dopływu aktywnych użytkowników. VisualEditor pozwala uzupełniać i zmieniać artykuły Wikipedii bez konieczności nauki wikikodu i mamy nadzieję, że zachęci do wnoszenia wkładu w Wikipedię przez większą liczbę osób niż dotychczas.

Jest on dostępny dla wszystkich użytkowników polskojęzycznej Wikipedii. Zalogowani użytkownicy, którzy preferują edycję wikikodu, mogą go wyłączyć, zaznaczając opcję „Tymczasowo wyłącz VisualEditor...” znajdującą się na samym dole sekcji „Edycja” w Preferencjach. Wikimedia Foundation nie zamierza odebrać możliwości edytowania wikikodu.

VisualEditor jest dostępny w wersji beta, która umożliwia edycję niemal wszystkich elementów artykułów Wikipedii, w tym przypisów, kategorii, szablonów i ilustracji.

O VisualEditorze[edytuj | edytuj kod]

Film opisujący wersję alfa VisualEditora (w języku angielskim)

VisualEditor jest nowym sposobem na edytowanie Wikipedii, który pozwoli każdemu wnieść swój wkład bez konieczności nauki skomplikowanego systemu „ręcznego” formatowania artykułów zwanego wikikodem. Od grudnia 2012 wersję alfa mogli włączyć użytkownicy anglojęzycznej Wikipedii, od kwietnia 2013 użytkownicy 16 innych wersji językowych, a użytkownicy prawie wszystkich innych wersji mogli to zrobić od początku czerwca 2013. Włączanie VE jako domyślnego zaczęło się w lipcu 2013. Pracownicy Wikimedia Foundation zamierzają wdrożyć go w prawie wszystkich projektach do końca 2014.

Jeżeli chcesz używać VisualEditora, mogą pomóc Ci instrukcja i lista skrótów klawiszowych, choć edytor ten jest tak pomyślany, aby można było go używać bez czytania instrukcji. Jeżeli chcesz pomóc we wdrażaniu, zaproponowaliśmy wiele zadań, których możesz się podjąć. Co tydzień ukazuje się komunikat z nowinkami technicznymi, w którym stałą sekcją są Wiadomości związane z edytorem wizualnym. Jeżeli chcesz go otrzymywać, dopisz się do listy.

Godziny pracy na IRC[edytuj | edytuj kod]

Harmonogram comiesięcznych spotkań na IRC z Product Managerem Jamesem Forresterem znajduje się na meta.

Ograniczenia[edytuj | edytuj kod]

Obecnie VisualEditor ma liczne błędy, jest to nieuniknione. Jeżeli napotkasz problem, nie wahaj się zostawić komentarza. Jest też sporo obszarów, w których musimy zaplanować zupełnie nowe funkcje. Obecnie ograniczeniami są:

 • Powolne ładowanie – ładowanie długich, skomplikowanych stron do VisualEditora zajmuje trochę czasu, chociaż od czasu wprowadzenia VE sytuacja znacznie się poprawiła.
 • Dostępność w wybranych przestrzeniach nazw (artykuły, strony użytkowników, plików, kategorii, pomocy) – tylko w tych przestrzeniach nazw można edytować za pomocą VisualEditora. Nie ma tej opcji w przestrzeniach dyskusji, Wikipedii, szablonów i portali. W swoim czasie opracujemy też wyspecjalizowane narzędzia potrzebne do edytowania pozostałych przestrzeni. Aktualnie jednak skupiamy się na artykułach.
 • Ograniczone wsparcie przeglądarek – VisualEditor działa w większości nowych wersji Firefoksa, Chrome'a, Safari, Midori, Qupzilli, SeaMonkey i WebPositive. Nie działa w ich starszych wersjach, w Internet Explorerze 8 i starszych.
 • Brak opcji edytowania pojedynczej sekcji – VisualEditor ładuje i nadpisuje całe strony. Edytowanie sekcji byłoby paradoksalnie wolniejsze i wcale nie zmniejszyłoby ryzyka konfliktów edycji.
 • Niepełna funkcjonalność edytowania – strony ze „skomplikowanym” formatowaniem, np. tabele, wyświetlają się i można edytować ich zawartość, ale nie da się edytować ich struktury ani dodawać nowych elementów. Dodanie nowych funkcji w tym obszarze jest jednym z naszych priorytetów.
 • Brak opcji skopiowania i wklejenia przypisów i szablonów. Dodanie tej funkcji ma wysoki priorytet.
 • Ograniczenie edytowania szablonów w szablonach (np. {{Template1|{{Template2}}}}) – w przeciwieństwie do Visual Mode z Wikii, który wyłącza się, gdy szablon zawiera szablon, VE wyświetla je prawidłowo. Problemem jest to, że szablon w szablonie może być ustawiany wyłącznie za pomocą znaczników wikikodu.
 • Dostępność w Vectorze i Monobooku – spośród czterech skórek dostępnych dla użytkowników, VE pracuje tylko na dwóch najpopularniejszych.

Z powodu tych ograniczeń i nieuniknionych błędów zalecamy, aby użytkownicy klikali na Przejrzyj swoje zmiany przed zapisaniem edycji i zgłaszali wszelkie problemy, jakie spotkają.

Jak pomóc[edytuj | edytuj kod]

Skoro VisualEditor nie jest tak dobry, jak mógłby być, jest wiele spraw, w których można pomóc. Oczywiście jednym dużym obszarem jest korzystanie z oprogramowania, znajdywanie bugów i zgłaszanie ich, ale jest też wiele innych, np.:

 • Aktualizowanie stron pomocy – Wikipedia ma strony pomocy ułatwiające edytowanie nowym użytkownikom. Niestety opisują one edytowanie za pomocą zmieniania wikikodu, zrzuty ekranów oraz samouczki są nieaktualne. Byłoby bardzo dobrze, gdyby użytkownicy zaktualizowali strony pomocy do wersji opartych na naszej instrukcji edytowania VisualEditorem.
  » strony wymagające aktualizacji (zaznaczone jako VE w kolumnie Uwagi)
 • Dodawanie TemplateData do szablonów – VisualEditor zawiera wygodny edytor szablonów, opisany szerzej w instrukcji. Zauważysz w czasie edycji, że niektóre szablony mają nazwane parametry i dokładne opisy, które ułatwiają ich użycie. Inne tego nie mają. To dlatego, że szablony wymagają TemplateData do działania edytora szablonów. Jeżeli chcesz dodawać TemplateData, mamy do tego poradnik i listę najważniejszych szablonów wymagających dopracowania.
  » najpopularniejsze szablony, którym trzeba dodać TemplateData
 • Pomoc nowym użytkownikom – jeżeli uruchomienie VisualEditora przebiegnie pomyślnie, będziemy mieli dużo więcej nowych użytkowników, niż dotychczas. Nawet jeśli edytowanie będzie łatwiejsze, nauka współpracy ze społecznością nadal będzie trudna. Prosimy, spróbujcie i spędźcie trochę czasu tam, gdzie nowicjusze przychodzą z prośbami o pomoc, by pomóc im zaaklimatyzować się w Wikipedii.
  » wkład nowych użytkowników

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]