Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gołotczyzna

Adres

ul. A.Bąkowskiej 17
Gołotczyzna
06-430 Sońsk

Data założenia

1924 / 1953

Położenie na mapie gminy Sońsk
Mapa konturowa gminy Sońsk, u góry znajduje się punkt z opisem „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie”
Ziemia52°48′05,0″N 20°41′46,8″E/52,801389 20,696333
Strona internetowa

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie (dawniej Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej w Gołotczyźnie) – ośrodek wychowawczy dla niesłyszących znajdujący się w Gołotczyźnie.

Organem prowadzącym jest sejmik województwa mazowieckiego. W Ośrodku uczą się osoby z wadami słuchu z pow. ciechanowskiego i sąsiednich, które z racji niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej i policealnej w miejscu zamieszkania. To jedyna tego typu placówka na północnym Mazowszu. Od 1 września 2009 przy szkole działa Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Ośrodka w Gołotczyźnie sięga czasów związanych z postaciami okresu pozytywizmu jakimi byli Aleksander Świętochowski i Aleksandra z Sędzimirów Bąkowska, która ze swego prywatnego majątku ziemskiego przekazała w 1924 roku ziemie na rzecz Zrzeszenia Inwalidów I wojny światowej. Jej wolą było powstanie dożywotniego przytułku dla bezdomnych i ułomnych z I wojny światowej oraz farmy rolniczej. Pięć lat później zaczęły się urzeczywistniać jej postanowienia. Powstało gospodarstwo rolne Kolonia Inwalidzka im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które miało być zapleczem dla mającej powstać w przyszłości placówki opiekuńczo - wychowawczej.

W trakcie II wojny światowej w budynku umiejscowiona była szkoła dla niemieckich chłopców Hitlerjugend.

Po II wojnie światowej teren i budowa Kolonii Inwalidzkiej zostały przekazane Ministerstwu Oświaty, które zorganizowało w pozyskanych obiektach Dom Dziecka dla dziewcząt, sierot po żołnierzach poległych w czasie wojny. Po przeniesieniu Domu Dziecka do innej miejscowości, ich miejsce zajęły dzieci koreańskie. Opowiada o tym Marian Brandys w książce Dom odzyskanego dzieciństwa.[potrzebny przypis]

W roku 1953 Ministerstwo Oświaty przekazało cały obiekt na cele szkolnictwa specjalnego i do Gołotczyzny przeniesiono Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Głuchych, którego kontynuacją jest obecnie funkcjonujący Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]