Sultans of Swing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sultans of Swing
Okładka
Singel grupy Dire Straits
z albumu Dire Straits
Wydany 1978
Format Płyta gramofonowa
Nagrywany luty 1978
Gatunek rock
Długość 5:47
Wytwórnia Vertigo (UK)
Warner Bros. (USA)
Produkcja Dire Straits (demo)
Muff Winwood
Singel po singlu

"Sultans of Swing" – pierwszy singel zespołu Dire Straits, utwór został napisany przez Marka Knopflera i pochodzi z pierwszej płyty zespołu zatytułowanej Dire Straits. Został wydany w 1979 po ukazaniu się debiutanckiego albumu zespołu w październiku 1978. Stał się raczej niespodziewanym hitem, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii wszedł do pierwszej dziesiątki na listach przebojów, pomimo że sama płyta nie była prawie reklamowana.

Utwór wyróżniał się bardzo w momencie wydania od popularnej wówczas muzyki punk i disco. Była to bardzo prosto zaaranżowana piosenka w tradycyjnym dla rocka stylu dwóch gitar, gitary basowej i perkusji.

Tekst utworu opowiada o zespole jazzowym o nazwie Sultans of Swing, grającym w londyńskich pubach niemodny wówczas jazz. Dla członków Sultans of Swing nie jest ważna popularność, ale sama radość grania muzyki.

W późniejszym czasie Knopfler kilkukrotnie zmieniał kilka linijek utworu podczas koncertów, zazwyczaj zastępując imiona muzyków fikcyjnego zespołu Sultans of Swing imionami członków Dire Straits. Utwór został umieszczony na debiutanckim albumie Dire Straits, kompilacyjnych albumach z największymi przebojami, a także na nagranych na żywo albumach Alchemy (w bardziej rozbudowanej wersji) i Live at the BBC. Jest to jedna z najbardziej znanych i popularnych piosenek Dire Straits i nadal jest grana przez Marka Knopflera w czasie jego koncertów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]