Mark Knopfler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Knopfler
Markknopfler20061.jpg
Mark Knopfler w 2006 roku
Imię i nazwisko Mark Knopfler
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1949
 Szkocja (Glasgow)
Instrument gitara akustyczna
gitara elektryczna
gitara klasyczna
Gatunek blues, blues rock, country, rock, country rock
Aktywność od 1977
Instrument
Fender Stratocaster
Gibson Les Paul
Zespół
Dire Straits
Notting Hillbillies
Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Strona internetowa
Mark Knopfler na koncercie w Hamburgu w 2006 roku z gitarą Fender Stratocaster
Mark Knopfler na koncercie w Ottawie, 3 lipca 2005

Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.

Magazyn Rolling Stone umieścił go w 2003 roku na 27 miejscu na liście najlepszych gitarzystów wszech czasów[1]. Na liście wydanej w 2011 roku jest na 44 pozycji[2].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Szkocji, w mieście Glasgow jako syn żydowskiego architekta (przybyłego z Węgier do Wielkiej Brytanii w obawie przed prześladowaniami za antyfaszystowkie poglądy[3]) i Angielki. W połowie lat pięćdziesiątych przeprowadził się wraz z rodziną do Newcastle upon Tyne. Na gitarze nauczył się grać jeszcze jako nastolatek, ale został profesjonalnym muzykiem dopiero w latach siedemdziesiątych, po ukończeniu uniwersytetu i kilkuletniej pracy dziennikarza. Pomimo leworęczności, Knopfler gra na gitarze praworęcznie; inną charakterystyczną cechą jego subtelnego stylu, a także dość unikalnego brzmienia jest nieużywanie kostki, lecz palców. Knopfler najczęściej używa gitar elektrycznych. Jego nazwiskiem sygnowana jest odmiana gitary Fender Stratocaster, również firma Pensa produkuje gitarę MK powstałą w wyniku współpracy z Knopflerem.

Do tej pory sprzedano ponad 100 milionów płyt nagranych przez Knopflera i grup, w których występował. Ukończył anglistykę na uniwersytecie w Leeds, ma także honorowy doktorat muzyczny nadany przez Newcastle University. Od wielu lat jest uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów w historii rocka.

Artysta pięciokrotnie odwiedził Polskę: 10 czerwca 2001 zagrał w warszawskiej Sali Kongresowej, a 6 i 7 maja 2005 wystąpił w katowickim Spodku i na warszawskim Torwarze. Kolejny koncert Marka Knopflera na Torwarze w ramach promocji płyty Kill to Get Crimson odbył się 2 maja 2008 roku. W dniu 2 lipca 2010 odbył się koncert we wrocławskiej Hali Stulecia w ramach trasy koncertowej promującej album Get Lucky. W Łodzi w hali Atlas Arena Knopfler zagrał 8 maja 2013 roku.

Był trzykrotnie żonaty. 4 marca 1972 ożenił się ze starszą o rok Kathy White, nauczycielką spod Newcastle, której rodzina prowadziła gospodarstwo rolne. Nieudane małżeństwo szybko się rozpadło, ale rozwód nastąpił dopiero w 1979[4].
Po raz drugi ożenił się w listopadzie 1983 z 31-letnią rozwódką Lourdes Salomone[5]. 8 listopada 1987 został ojcem bliźniaków Benjamina i Josepha. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1993.
14 lutego 1997, w walentynki, na Barbadosie ożenił się po raz trzeci z brytyjską aktorką i pisarką Kitty Aldridge, z którą był związany już od trzech lat[6]. W styczniu 1998 Kitty urodziła mu córkę Isabell, a pięć lat później jeszcze jedną córkę.

Wykształcenie, kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Jest magistrem anglistyki Uniwersytetu w Leeds, tytuł ten otrzymał w roku 1973.
Otrzymał rownież trzy muzyczne doktoraty honoris causa – w 1993 r. University of Newcastle, w 1995 r. University of Leeds oraz w 2007 r. University of Sunderland.

Jego imieniem został nazwany dinozaur - Masiakasaurus knopfleri.

Gitary[edytuj | edytuj kod]

Mark Knopfler używa, między innymi, następujących gitar:

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia z Dire Straits[edytuj | edytuj kod]

Solowa dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Muzyka filmowa[edytuj | edytuj kod]

Płyty DVD[edytuj | edytuj kod]

Płyty nagrane z innymi artystami[edytuj | edytuj kod]

Wybrane płyty innych artystów[edytuj | edytuj kod]

Wybrane płyty innych artystów na których Knopfler wystąpił "gościnnie".

Przypisy

  1. Rolling Stone - The 100 Greatest Guitarists of All Time
  2. 100 Greatest Guitarists (ang.). The Rolling Stone. [dostęp 12 sierpnia 2012].
  3. Irwin, Colin. Dire Straits. Orion, 1994. ISBN 1-85797-584-7.
  4. Lesław Haliński: Mark Knofler. Czerwonak: In Rock, 2013, s. 28. ISBN 978-83-60157-75-6.
  5. j.w. str. 110
  6. j.w. str. 190

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]