Sygnał cyfrowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sygnał analogowy i przykładowe przekształcenie na sygnał cyfrowy

Sygnał cyfrowysygnał, którego dziedzina i zbiór wartości są dyskretne. Jego odpowiednikiem o ciągłej dziedzinie i ciągłym zbiorze wartości jest sygnał analogowy. Znaczenie tego terminu może odnosić się do:

  • wielkości fizycznej, która z natury jest dyskretna (np. liczba błysków lampy w ciągu godziny)
  • wielkości pierwotnie ciągłej i analogowej, która została spróbkowana i skwantowana (np. sygnał na wyjściu komparatora napięcia kontrolującego pewien proces w określonych chwilach)
  • każdej reprezentacji jednego z powyższych, w tym (najczęściej) w postaci ciągu liczb zapisanych w pamięci maszyny cyfrowej (np. plik komputerowy typu WAV).

Współcześnie telekomunikacja i elektronika powszechnego użytku prawie całkowicie zostały zdominowane przez cyfrowe przetwarzanie sygnałów, które jest powtarzalne, bardziej niezawodne i tańsze od przetwarzania analogowego.

W technice cyfrowej sygnał cyfrowy to odpowiedni poziom napięcia elektrycznego reprezentującego jedną z dwóch wartości logicznych: 0 lub 1, zgodnie z teorią algebr Boole'a.

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Sygnał cyfrowy: 1) Poziom niski, 2) Poziom wysoki, 3) Zbocze narastające, 4) Zbocze opadające

Rysunek obok przedstawia przebieg napięcia dwupoziomowego (binarnego) sygnału cyfrowego. W sygnale tym sygnał przyjmuje dwie określone wartości, które mogą zmieniać się w określonych momentach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]