System V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Stv.bot (dyskusja | edycje) o 20:28, 17 maj 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

System V (SysV) - nazwa systemu UNIX rozwijanego w Bell Labs (Unix System Laboratories, USL) firmy AT&T. Nazwą tą określa się komercyjne wersje Unixa wydawane przez AT&T począwszy od 1983 roku.

System V jest w linii prostej bezpośrednim kontynuatorem systemu napisanego w 1969 roku przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona.

W oparciu o licencjonowany kod SysV powstało wiele komercyjnych wersji Unixa między innymi AIX, A/UX, HP-UX oraz SCO Xenix.

Opracowany przez Sun Microsystems na zlecenie AT&T kod System V Release 4 (SVR4) oraz związane z nim funkcje stały się bazą standaryzacji komercyjnych Unixów po roku 1989.

System V jest często przeciwstawiany wersji UNIX znanej jako BSD, mimo że obie gałęzie bardzo często splatały się wymieniając się funkcjami i kodem.

Ostatnią wersją System V Release 4 była SVR4.2MP wydana pod koniec 1993 roku przez Unix System Laboratories (dawne Bell Labs) należące już wtedy do Novella, który rozprowadzał ją jako UnixWare 2. Dziś prawa do kodu źródłowego System V należą do firmy SCO Group.

System V Release 5

System V Release 5 (SVR5) stał się podstawą UnixWare 7 wydanego przez Santa Cruz Operation.

Później SCO Group wydało SCO OpenServer 6 również oparty na System V Release 5, ale kod źródłowy SVR5 nie jest używany przez żadnego innego producenta.

Zobacz też