Tehuantepec (przesmyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przesmyk Tehuantepec

Istmo de Tehuantepecprzesmyk leżący w południowej części Meksyku pomiędzy zatoką Campeche (część Zatoki Meksykańskiej) na północy a zatoką Tehuantepec (część Oceanu Spokojnego) na południu.

W najwęższym miejscu przesmyk ma 220 km długości od zatoki do zatoki (natomiast brzeg zatoki Campeche jest oddalony o 193 km od Laguna Superior – małej odnogi zatoki Tehuantepec).

Klimat w tym miejscu jest gorący i wilgotny (malaryczny) z rocznymi opadami sięgającymi 3960 mm i 35 °C, z wyjątkiem otwartych przestrzeni nad Pacyfikiem gdzie wiatr łagodzi te warunki. Teren jest pokryty płaskowyżami, w jego północnej części występuje gęsta dżungla i bagniste tereny, południowa część jest bardziej sucha. Okresami poprzez przesmyk w kierunku od Zatoki Meksykańskiej do Pacyfiku wieje silny i porywisty wiatr w porównaniu do wiejących tam zwykle pasatów. Wiatr ten nazywany jest Tehuano.

W 1907 r. została tutaj otwarta kolej łącząca port: Coatzacoalcos leżący nad Atlantykiem i Salina Cruz położoną nad Oceanem Spokojnym. Zarzucono natomiast plany wybudowania tutaj kanału pełnomorskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]