Teresa Małaczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teresa Małaczyńska
Data i miejsce urodzenia

1936
Majówka na Wołyniu

Informacje klubowe
Klub

"Gwardia Opole" - sekcja strzelecka

Teresa Małaczyńska (ur. 1936 we wsi Majówka na Wołyniu) – polska strzelczyni i trener.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1945 roku wraz z falą repatriantów trafiła z rodzicami do osady Dzików koło Ligoty Prószkowskiej. Jej ojciec, z zawodu leśnik, znalazł tu pracę. Towarzyszyła ojcu na polowaniach i, jak wspomina, chyba wówczas zrodziła się strzelecka pasja.

Absolwentka II LO w Opolu. Pracowała w wydziale oświaty na stanowisku kierownika ośrodka metodycznego. W 1955 roku zorganizowała strzelnicę na poddaszu budynku (dzisiaj Politechniki Opolskiej) przy ul. Luboszyckiej. Oświatowa przygoda trwała tylko rok, bo w 1956 roku jej poczynaniami zainteresowali się działacze Ligi Przyjaciół Żołnierza, proponując jej pracę, w której mogła realizować swą pasję strzelecką i swoje umiejętności przekazywać innym. W 1962 roku zaczęła pracować z młodzieżą i zawodnikami "Gwardii Opole"[1].

Jej pierwsze sukcesy sportowe to drugie miejsce w I Ogólnopolskiej Spartakiadzie Strzeleckiej w 1953 roku. Dwa lata później, jako zawodnik Towarzystwa Przyjaciół Żołnierzy, pojechała do Chin, na zawody pokrewnych organizacji krajów socjalistycznych. Następnie była zawodniczką Gwardii Opole[2].

Od 1990 roku na emeryturze. Zajęła się działką, by po dwóch latach wrócić do pracy z młodzieżą, by zostać trenerką opolskiego klubu LOK Vetrim[3][4].

Przynależność do organizacji[edytuj | edytuj kod]

Jest członkiem zarządu Opolskiego Związku Strzelectwa Sportowego (wiceprezes ds. szkolenia)[5], a także jako współpracująca trenerka I kl. kadry szkoleniowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego[6].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Teresa Małaczyńska, jako zasłużona dla sportu strzeleckiego[7][8] otrzymała między innymi:

  • nominację w kategorii "Trener roku" (2010)[9],
  • tytuł Mecenasa Opolskiego Sportu (2018)[10],
  • odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” (2018)[11],
  • tytuł "Zasłużony Obywatel Miasta Opola" (2019)[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]