Tymon & The Transistors

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tymon & The Transistors
Tymon & Transistors Toruń.jpg
Rok założenia 2002
Pochodzenie Polska
Gatunek rock alternatywny
Powiązania Robert Brylewski, Lech Janerka, Jacek Lachowicz, Leszek Możdżer
Byli członkowie
Radosław Skrodzki, Tomasz Kvajah Szymborski
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Tymon & The Transistorspolski zespół muzyczny, założony w czerwcu 2002 przez Tymona Tymańskiego podczas muzycznych warsztatów w ramach Przystanku Olecko. Grupa wykonuje muzykę rock'n'rollową, utrzymaną w różnorodnej stylistyce – od brzmień lat 60. i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. We wczesnym repertuarze kwartetu znalazły się zarówno utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, nawiązujące do poprzednich dokonań Tymańskiego, mające jednak zdecydowanie gitarowy charakter. Grupa ma na koncie cztery płyty i znana jest z żywiołowych, energetycznych koncertów[potrzebne źródło].

W 2003 zespół nagrał soundtrack do filmu Wojciecha Smarzowskiego Wesele. Sesje nagraniowe trwały ponad rok i odbywały się w studiu nieistniejącej już firmy wydawniczej Biodro Records przy ul. Świętego Ducha w Gdańsku. W sesji oprócz zespołu uczestniczyli goście specjalni: m.in. Jacek Lachowicz, Kornel Popławski, Jacek Majewski, Robert Brylewski i Lech Janerka. Za kompozycje do Wesela Tymański został wyróżniony nagrodą Akademii Filmowej Orzeł 2003 oraz Złotą Kaczką czasopisma „Film”.

Drugi album Tymona & The Transistors, poważniejszy w klimacie Don't Panic! We're From Poland, ukazał się w 2007 roku. Rok później zespół wrócił do studia, by zarejestrować demo soundtracku do alternatywnego musicalu Polskie Gówno w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Pierwsze zdjęcia do filmu powstały we wrześniu 2008, ale wskutek braku funduszy projekt został zawieszony w czerwcu roku 2009. W styczniu 2012 ekipa twórców filmu wznowiła prace nad musicalem. Planowany termin premiery filmu i płyty to jesień 2014 roku.

W roku 2009 zespół zaczął pracować nad nowym albumem, zatytułowanym Bigos Heart. Część nagranych utworów pochodzi z dawnych sesji zespołów Trupy oraz Czan. W nagraniu płyty wzięli udział m.in. Leszek Możdżer i Grzegorz Halama. W kwietniu 2010 roku wydawnictwo Bigos Heart otrzymało nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna[1]. W 2013 zespół wydał koncertową płytę pt. "Skaczemy jak pacynki - live", nagraną we wrześniu 2012 roku w studiu Radia Gdańsk w związku z dziesięcioleciem grupy.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Fryderyki: Nominowani i laureaci 2010 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-02-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]