Ujście. Blog trzeci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ujście. Blog trzeci – książka Jacka Bocheńskiego, na którą składają się wpisy z jego blogu stanowiąc konstrukcję powieściową[1].

Trzecia część „Trylogii Internetowej” (pierwsza: Blog, 2016; druga: Justyna, 2018). Teksty obejmują okres od 5 maja 2018 roku do 27 stycznia 2021 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Autor podejmuje w powieści wiele tematów, które przeplatając się wzajemnie tworzą wielowątkową fabułę. Jedną z przewodnich bohaterek powieści (podobnie jak we wcześniejszych tomach Trylogii) jest Justyna, zgodnie z zasadą, iż każda część z trzech części Bloga ma swoją Justynę. Zasadniczym schematem prowadzenia akcji jest odtwarzanie wydarzeń z przeszłości oraz blog na żywo, tj. opisywanie wydarzeń dziejących się współcześnie. Wszystko przeniknięte jest motywem ujścia i zmartwychwstania. Jednym z bohaterów powieści jest językoznawca, profesor Walery Pisarek. Pisarek zmarł nagle w dniu, w którym miał wygłosić laudację na cześć Jacka Bocheńskiego. Bocheński dokonuje retrospekcji i opisuje wydarzenia z życia profesora Pisarka oraz ze swojego życia, poczynając od okresu, gdy obaj mieli po piętnaście lat (Bocheński miał piętnaście lat w 1941 roku, Pisarek w 1946 roku) do momentu „ujścia” profesora. Osobnymi bohaterkami stają się dwie córki: Magda, córka autora i Dorota, córka profesora. Bohaterem motywu zmartwychwstania stał się ojciec autora, Tadeusz Bocheński[2]. Ojciec Bocheńskiego „zmartwychwstaje” dzięki autorowi, Adamowi Boberskiemu oraz pani Święcickiej-Misiurewicz. Dzięki spotkaniu tych trzech osób dochodzi bowiem do wydania przez Stowarzyszenie Żywych Poetów Gnom staroindyjskich przetłumaczonych przez Tadeusza Bocheńskiego.

Autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat ważnych kwestii społeczno-politycznych, porusza kwestie takie jak: manifestacje społeczne w obronie niezawisłości sądów, praw społeczności LGBT, manifestacje matek niepełnosprawnych dzieci, śmierć Pawła Adamowicza, wybory prezydenckie w Polsce w 2020 roku[3]. Zastanawia się nad tym, co to jest demokracja, jak przejawia się dziś powszechne „wkurzenie”, czym jest „swojskość”, ponadto snuje rozważania na temat kondycji współczesnej literatury. Opisuje również życie Polski i świata w dobie pandemii covid 19, narodową kwarantannę, trudności wynikające z izolacji oraz przewiduje jak mogą toczyć się koleje życia ludzkiego po pandemii[2].

Osobnym wątkiem jest „inwestycja”, tj.lokalna budowa na osiedlu, pod oknem autora[1].

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Jacek Bocheński, Ujście. Blog trzeci, Agora, Warszawa 2021.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anna Nasiłowska, „Trylogia współczesna Jacka Bocheńskiego. Blog jako powieść”, wyborcza.pl, 2021
  2. a b Jarosław Czechowicz, „Sprawy ostatnie”, Blog krytyczno-literacki „Krytycznym okiem”, 2021
  3. Maryla Hopfinger, Między antykiem a internetem, [w:] „Odra”, 4/2022.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]