Upublicznienie wdzięczności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Upublicznienie wdzięczności
Ilustracja
Odsłonięcie pomnika Francesca Nullo
Autor

Cyprian Kamil Norwid

Typ utworu

projekt

Data powstania

1879

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Kraków

Język

polski

Data wydania

1937

Wydawca

Stanisław Pigoń

Upublicznienie wdzięczności – projekt Cypriana Kamila Norwida z 1879 dotyczący tworzenia pomników ku czci przyjaciół Polski.

O tekście[edytuj | edytuj kod]

W maju 1879 Norwid napisał nekrolog poświęcony Horacemu Delaroche. Zakończył go marzeniem o kącie własnej ziemi albo publicznym jakimś ogrodzie, gdzie mógłby postawić kamienne pro-Christo, na cokole którego zapisane by były nazwiska wszystkich szlachetnych przyjaciół narodu polskiego, a gdyby to był kraj o niezwykłym zmyśle chrześcijańskim, przyznano by mu tą zasługę, bo wdzięczność jest to chrześcijański promień przed chrześcijaństwa przyjściem już świtający. W cztery miesiące później Norwid stworzył ten projekt i przekazał go Bronisławowi Zaleskiemu, którego uważał za osobistość publiczną. Autograf zachował się w papierach po Bronisławie Zaleskim. Wydał go Stanisław Pigoń w 1935 w Tygodniu, dodatku do krakowskiego Głosu Narodu[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Upublicznienie wdzięczności zdaje się być pierwszym krokiem i żywiołem powołującego się do życia społeczeństwa lub narodu. Przed laty Polska miała osobistych przyjaciół, po latach niewoli ma również zwolenników i wyznawców. Nadszedł czas wyrażenia wdzięczności publicznie. Włości możnych, ich parki, są zbytkiem, jeśli nie służą narodowi i cywilizacji, i nawet czasem oburzony lud je niszczy. Projekt Norwida polega na tym, by taki park upubliczniał się raz na rok, otwierając się dla odwiedzających. Celem odwiedzin byłaby kaplica, skromna, w stylu katakumbowym i ze ścianami wyłożonymi płytami z nazwiskami przyjaciół Polski. W takiej kaplicy odbywałaby się raz do roku cicha Msza żałobna. Kaplica miałaby akt założenia i swą księgę, którą powinien współtworzyć jakiś poseł, by sprawie nadać publiczny charakter[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norwid 1971 ↓, s. 670.
  2. Norwid 1971 ↓, s. 524-525.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wybrane. T. 4. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1968.
  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wszystkie. T. 7. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971.