WT-4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gniazda telefoniczne GTN-6 (po lewej) i GTN-4 (po prawej) produkcji Telos-Kraków.

WT-4 (w ZSRR przyjęte pod nazwą РТШ-IV) – polski wtyk telefoniczny służący do podłączania aparatów abonenckich do linii. Wprowadzony w drugiej połowie XX wieku i zaadaptowany w krajach bloku wschodniego jako standard. Obecnie wyparty przez RJ-11. Gniazda oznaczano symbolem GTN-4.

Złącze WT-4 posiada 4 piny oraz dodatkowy plastikowy kołek, który uniemożliwia odwrotne wsunięcie wtyku oraz odłącza od linii umieszczony w obudowie gniazda kondensator o pojemności 1μF. Kondensator ten symuluje aparat telefoniczny z odłożoną słuchawką, dzięki czemu możliwe jest testowanie ciągłości linii nawet w przypadku, gdy abonent nie posiada żadnego przyłączonego telefonu. W połowie lat 90. XX wieku zaczęto rezygnować z ich montażu, często wykorzystując klasyczny kształt gniazdka do montażu dodatkowego złącza RJ-11.

Numer pinu Funkcja Uwagi
3 Linia telefoniczna – żyła a
4 We wtyczce zmostkowany z pinem 5 Wykorzystywany do podłączenia dodatkowego dzwonka ściennego po usunięciu zwory we wtyczce
5 Linia telefoniczna – żyła b
6 Uziemienie Wykorzystywane w aparatach z przyciskami uziemiającymi przy pracy z centralkami wewnętrznymi

Istniała także rzadko spotykana wersja 6-pinowa o oznaczeniu WT-6. Dodatkowe bolce (o brakujących numerach 1 i 2) znajdowały się pomiędzy obecnymi 3 i 5 oraz 4 i 6. Wykorzystywane były one do podłączenia dodatkowego zasilania dla wybranych modeli aparatów z podświetlaną tarczą numerową oraz w zaawansowanych instalacjach wewnętrznych.

Wnętrze gniazda GTN-6 – widoczny kondensator 1μF

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wtyk WT-4 (A) z adapterem do wtyku RJ-11 (B)

Źródła[edytuj | edytuj kod]