Wieczerza w Emaus (obraz Jacopa Bassana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieczerza w Emaus
Ilustracja
Autor

Jacopo Bassano

Data powstania

1538

Medium

olej na drewnie

Wymiary

235 × 250 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Kościół parafialny w Cittadella

Wieczerza w Emaus – obraz Jacopa Bassana namalowany ok. 1538 roku.

Jest to jeden z pierwszych obrazów Bassana, w którym widoczne są wpływy Bonifacia Veronesego. Kompozycja obrazu podobna jest do dzieła Pitatiego o tym samym tytule przechowywanym obecnie w mediolańskim Muzeum Brera.

Kompozycja obrazu oparta jest na dwóch kontrastach. W centralnej części znajduje się Chrystus w uroczystej i majestatycznej pozie, błogosławiący pokarm. Obok w bardzo realistyczny sposób Bassano przedstawia oberżystę, a na podłodze postać psa i drażniącego się z nim kota. Dwaj uczniowie pogrążeni są w dyskusji. Podobny układ kompozycyjny, zbyt duża perspektywa stołu i niektóre motywy rodzajowe zostały wykorzystane w późniejszym dziele Bassana pt. Ostatnia wieczerza[1]. Na stole przedstawiona martwa natura stanowi przykład motywów jakie później będą często pojawiać się w malarstwie szkoły weneckiej. Jednym z najważniejszych elementów i nowością w ówczesnym malarstwie było swobodne wykorzystanie światła, podkreślającego zarysy przedmiotów i ich szczegóły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ostatnia wieczerza, olej na płótnie, 168 × 270 cm (1546), Galeria Borghese, Rzym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Giuseppe de Logu, Mario Abis, Malarstwo weneckie złotego okresu XV–XVIII wieku, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1976, ISBN 963-13-4313-8.