Wikipedia:Śmiało modyfikuj strony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:Ś

Ta strona opisuje zasadę polskojęzycznej Wikipedii. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.
Śmiało modyfikuj strony!

Strony typu wiki nie będą poprawnie funkcjonować, jeżeli nie znajdziesz w sobie odrobiny śmiałości. Trzeba się przełamać i zacząć wprowadzać zmiany: poprawiać pisownię, dodawać informacje, uściślać sformułowania itd. – to zawsze jest mile widziane. Ten typ stron tak działa i wszyscy od Ciebie tego oczekują. Nigdy nie zadawaj pytania: „Dlaczego na tej stronie są jakieś błędy?” Są tam dlatego, ponieważ TOBIE nie udało się wcześniej znaleźć ich i poprawić! Więc gdy coś widzisz, nie czekaj – zakasz rękawy i do roboty! W jakiś cudowny sposób to zaczyna działać! Przekonasz się sam.

Jeżeli nadal nie rozumiesz, w czym rzecz, to wyjaśnimy to dokładniej. Po prostu, gdy widzisz artykuł, który jest słaby, zawiera błędy, głupie dowcipy lub jest całkowicie bezsensowny, nie przejmuj się niczym i albo przerób ten artykuł, albo napisz go od nowa. Rzeczy, które budzą Twoje wątpliwości, przenieś na dołączoną stronę Dyskusja.

Nie spodziewaj się jednak, że napisany przez Ciebie tekst w ciągu następnej minuty lub dwóch nie zostanie bezlitośnie zmieniony. Nie traktuj tego jako ataku na Twoją osobę; po prostu zawsze mogło się zdarzyć, że to Ty zamieściłeś błędną/niepełną informację. Ale nie zniechęcaj się! Celem wszystkich jest uczynienie z Wikipedii najlepszej encyklopedii świata!

Pamiętaj także, że te najbardziej kontrowersyjne zmiany najlepiej wcześniej omówić na odpowiednich stronach dyskusji i Kawiarenki.

OK, załóżmy, że przekonaliśmy Cię do śmiałego dokonywania zmian w artykułach, powstaje kolejne pytanie: jak edytować artykuły Wikipedii?