Wikipedia:Olimpiada Cyfrowa 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Olimpiada Cyfrowa to interdyscyplinarny konkurs sprawdzający kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Tegoroczna, druga już edycja składa się z trzech etapów: testu on-line (listopad 2017), mini-projektów (styczeń-luty 2018) oraz zawodów finałowych (kwiecień 2018). Celem olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji, którzy rozumieją język mediów. W sposób przemyślany tworzą wizerunek i relacje. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją również prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów. Poza tytułem Laureata/Laureatki Olimpiady Cyfrowej, zwycięzcy otrzymają jeden z trzech indeksów Collegium Civitas wraz ze zwolnieniem z rocznego czesnego oraz przywileje podczas rekrutacji na studia.

W I etapie olimpiady (teście on-line) wzięło udział 2 346 uczestników z 242 szkół z całej Polski. Test składał się z 50 pytań wielokrotnego wyboru, które uczniowie otrzymali w losowej kolejności. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się około 300 osób.

Co olimpijczycy robią w Wikipedii?[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy II etapu mają do wykonania dwa zadania, w każdym z nich do zdobycia jest 50 punktów, oba do wykonania w terminie do 12 lutego 2018 roku, do godz. 23:59:59. Drugie z zadań polega na przygotowaniu cyklu trzech filmów o tematyce medialnej (więcej na stronie poświęconej II etapowi). Natomiast pierwsze zadanie polega na napisaniu i opublikowaniu w Wikipedii wyczerpującego artykułu z zakresu edukacji medialnej i cyfrowej.

Hasło ma mieć wysoką jakość merytoryczną (idealnie: powinno spełniać wymogi Dobrych Artykułów), i atrakcyjną oprawę (np. fotografie, grafiki, infografiki, itd.). Oceniane będzie zarówno wykorzystanie różnych możliwości Wikipedii, jak i sam uzyskany efekt, w tym oczywiście dobór źródeł i ich prezentacja w formie przypisów. Ocenie podlegać będzie hasło na podstawie wersji z dnia 12 lutego z godziny 23.59, z uwzględnieniem historii edycji.

Źródło: strona olimpiady autorstwa fundacji Nowoczesna Polska, treść na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.