Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Antoni Lange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Bardzo dobry artykuł biograficzny o człowieku niezwykle wszechstronnym: poecie, tłumaczu, filozofie... Artykuł ozdobiony ładną grafiką, z mnóstwem przypisów i bogatą bibliografią dzieł. Temat omówiony wyczerpująco, więcej o Langem chyba nie da się powiedzieć :) Settembrini 13:53, 25 cze 2007 (CEST)
  • Główni autorzy artykułu: G00labek
  • Głosy za:
  1.  Za Qblik ¿Ø? 19:43, 3 lip 2007 (CEST). Głos laika - miło się czyta, sporo się dowiedziałem.
  2.  Za przez chwilę czułem się, jakbym czytał jedną z prac J.Ficowskiego. Może potem wystukam kilka drobnych uwag nie mających/miejących większego związku z wysokim poziomem faktograficznym artykułu. Gratuluję, Gau 16:03, 5 lip 2007 (CET)
  3.  Za belissarius 02:41, 6 lip 2007 (CEST) Z cZystym sumieniem :)
  4.  Za marcin@marcin 21:00, 6 lip 2007 (CEST)
  5. Gytha 01:12, 9 lip 2007 (CEST) - świetny artykuł! Pozwoliłam sobie dostosować typografię do zalecanej w Wikipedii.
  6.  Za--Czarnoglowa 22:22, 12 lip 2007 (CEST)
  7.  Za Paterm >Odpisz< 12:17, 23 lip 2007 (CEST) Artukuł ma wszystko, co trzeba
  8.  Za Domski2 13:59, 24 lip 2007 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Dobry początek ale w haśle trzeba poprawić sporo linkowania (niepotrzebnie użyte szablony {{Osobny artykuł}}, trochę złych linków wewnętrznych. To tak na początek po pierwszy przeczytaniu, to wszystko jest do łatwego i szybkiego poprawienia w czym zresztą pomogę. Tyle na razie, jutro przeczytam drugi raz.Roo72 Dyskusja 14:50, 25 cze 2007 (CEST)

Szablony rzeczywiście niepotrzebne, wywaliłem. Za zadeklarowaną pomoc z góry dzięki. Settembrini 00:03, 26 cze 2007 (CEST)
  • Po pobieżnym przejrzeniu, nie podoba mi się jedynie, że sekcja "krytycy" składa sie wyłącznie z cytatów. Nie można tego jakoś "zagaić"? Skoro ma być przebudowa, wstrzymam się na razie z głosem. Qblik ¿Ø? 01:37, 26 cze 2007 (CEST)
Myślę że "zagajenie" sekcji "krytycy" nie byłoby dobrym pomysłem; współczesna Langemu krytyka raczej chwaliła twórczość autora Rozmyślań, krytyczne głosy zdarzały się sporadycznie i były one raczej powściągliwe - wszystko to wnioskować można po przeczytaniu cytatów. Nie potrzeba komentarza, wręcz psułby on obecną formę artu G00labek 15:39, 28 cze 2007 (CEST)
Dlaczego nie wstawić takiego zwięzłego komentarza przed cytatami? W obecnej formie, IMO ta sekcja nadaje się bardziej do wikiźródeł niż do wikipedii. Qblik ¿Ø? 20:54, 29 cze 2007 (CEST)
W porządku. "Zagajenie" wstawione. Prosiłbym o sprawdzenie.G00labek.

Jak dla mnie, to zbyt dużą część artykułu zajmują te wyśrodkowane, wystylizowane szablonowo cytaty. Lepiej gdyby cytaty znalazły się w Wikicytatach albo Wikiźródłach a ten biograficzny bądź co bądź artykuł traktował bardziej o życiorysie Langego.

  1. Pod linkiem z pierwszego przypisu nic nie ma o tym, jakoby Lange znał 15 języków.
  2. Wg Uniwersytet Warszawski w 1880 r. UW nazywał się Cesarski Uniwersytet Warszawski.
  3. Czy nazwisko Pani K. jest nieznane?
  4. "Lange był poetą trzech epok: debiutował u zmierzchu pozytywizmu publikując zbiór pieśni patriotycznych Pogrobowcom, w okresie Młodej Polski przeżywał rozkwit swej twórczości, który słabł wraz z nastaniem dwudziestolecia międzywojennego." - podkreślanie nazw epok-etykietek przypomina mi do bólu lekcje polskiego w liceum. Według mnie bez tego zdania artykuł byłby lepszy: mniej szkolny, bardziej encyklopedyczny.
  5. Czy słowa "newroza" nie można by zamienić na jakiś współczesny równoważnik? Nie wiem, czy "nerwica" pasuje.
  6. "Na uwagę zasługują również najróżniejsze układy stroficzne i najrzadsze gatunki poetyckie, z których korzystał Lange, tj. akrostych, stornella, choreo-daktyl, pantum, preludium, strofa alcejska, kantyczka czy triolet. Późniejsza myśl krytyczna Langego wyrażała jednak ideał zwrotu w stronę prymitywistów i wiersza białego, ciągłości poezji twórców staropolskich tj. Mikołaja Reja czy Jana Kochanowskiego". Od akrostychu po triolet - ani jedno nie jest gatunkiem poetyckim. Link do preludium raczej nie tego. Jest w ogóle coś takiego jak preludium w poetyce? Poza tym nie bardzo dostrzegam ani związku przeciwstawnego między tymi dwoma zdaniami, tym bardziej, że prymitywizm to strona ujednoznaczniająca, ani co ma wiersz biały do ciągłości poezji Kochanowskiego. I co to znaczy "wyrażać ideał zwrotu" - "postulować zwrot"?
  7. "Postulował bowiem odpowiednio zorganizowany system społecznego przymusu, np. metodą bodźców finansowych? do zawierania małżeństw mieszanych." - co znaczy ten pytajnik?
  8. Te cytaty z olbrzymimi (i niepolskimi) cudzysłowami to jakaś choroba. Wystarczy zwykły akapit kursywą.
  9. Przypis 4 i 35 należy połączyć. Zresztą nie wiem, czy takie powtórzenie treści w artykule jest pożądane - może wyrzucić obie opinie ze wstępu? Mciura 23:52, 9 lip 2007 (CEST)
  1. Racja, to musiałabyć jakaś pomyłka z mojej strony; dlatego link usunięty. Aczkolwiek zostawiam informację, iż Lange posiadał znajomość 15 języków. Powołuję się tym samym na art. "poliglota", którego sam nie jestem autorem
  2. Skoro tak, to już poprawiam. Nie zmiania to jednak faktu, iż we wszystkich źródłach o Langem podaje się, że studiował na Uniwersytecie Warszawskim
  3. Nie zgadzam się - skrót od naziwska pochodzi z cytatu. Nic więcej nie wiadomo
  4. Wypowiedź nie wygląda mi na szkolną, a myślę, że jest treściwa i znajduje rozwinięcie w dalszej części artykułu
    "Szymborska jest poetką pięciu epok. Debiutowała w okresie socrealizmu, większa część jej twórczości powstała w okresach małej stabilizacji, gierkowskim i kryzysu lat osiemdziesiątych; najnowsze poezje stworzyła w okresie postmodernizmu." - jak to brzmi? Okresiarstwo wraz z wrzucaniem do jednego worka z wygodnymi zakresikami dat kierunków filozoficznych (pozytywizm), pokoleń twórców (Młoda Polska) i wydarzeń politycznych (Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce) to szkolne zboczenie. Mciura 16:35, 10 lip 2007 (CEST)
    W dalszym ciągu się nie zgadzam. W swojej wypowiedzi trzymam się daleko od szufladkowania; zauważam, że Lange debiutował w pozytywizmie, największa część jego twórczości przypadła na okres Młodej Polski, a mniej intensywnie tworzył poeta w Dwudziestoleciu; to fakty, które można sprawdzić choćby w datach publikacji; czy też w tym, że Langego wymienia się niemal zawsze w opracowaniach okresu Młodej Polski
    Wymienianiu nurtów artystycznych (dekadentyzm, parnasizm) mówimy tak; wymienianiu okresów rozumianych mechanicznie jako zakresy dat - nie. Innymi słowy miałoby sens wspominanie o nich, gdyby Lange był za młodu pozytywistą, a potem się zmieniał stosownie do ducha epoki, ale tego nie robił. Pozdrawiam, Mciura 18:23, 10 lip 2007 (CEST)
  5. Nie zgadzam się - słowo "newroza" jest właściwym terminem, współcześnie stosowanym, który nie znajduje równoważnika w innych terminach, tym bardziej w słowie "nerwica"
    Poproszę zatem o definicję newrozy, bo mam mgliste pojęcie, co to może być. Definicja może być skądkolwiek. Mciura 16:35, 10 lip 2007 (CEST)
    "Definicja newrozy, sformułowana przez ówczesnego psychiatrę, profesora R. Kraffta-Ebinga, zwracała uwagę na “pośpiech nowożytnego życia [...] konkurencję we wiedzy, w sztuce, w handlu i zarobku”2 jako przyczyny sprawcze. Kształtują one monomanie skupiające się na jednym, ograniczonym celu. Zarazem “nerwowość” wpływa na osłabienie woli, “filozoficzny pesymizm” i pasywność jednostek." - "Nerwowość" na określenie czasów, która powoduje wymienione objawy newrozy
    To jest właśnie definicja nerwicy, poza tym stuletnia. Ponieważ nerwica nie pasuje do artykułu, proponuję spleen albo neurotyzm. Mciura 18:23, 10 lip 2007 (CEST)
  6. Lange podpisywał swoje wiersze tymi terminami; w niektórych przypadkach wypisywał nawet schematy sylab i akcentów, którymi powinny się kierować
    To są układy stroficzne, ale nie gatunki literackie. Linki preludium i prymitywizm prowadzą w złe miejsca. Mciura 16:35, 10 lip 2007 (CEST)
    "Na uwagę zasługują również najróżniejsze układy stroficzne i najrzadsze gatunki poetyckie, z których korzystał Lange, tj..." Dla jasności, zmienię kolejność.
    OK. Mciura 18:23, 10 lip 2007 (CEST)
  7. Nie zgadzam się - o to co znaczy pytajnik należałoby się zapytać autora artykulu w piśmie "Zwoje". Ja jedynie cytuję ów artykuł. Jednakowoż można się domyślić znaczenia pytajnika w zdaniu.
    Może dopisać po pytajniku [pytajnik w oryginale]? Bo potem przyjdzie ktoś i nieświadomie go usunie, myśląc, że poprawia błąd. Mciura 16:35, 10 lip 2007 (CEST)
    Rozwiązanie nie jest najlepsze. Od biedy mógłbym dać przypis informujący, że tak stoi w oryginale
    Wstawiłem do artykułu odpowiedni komentarz. Mciura 18:23, 10 lip 2007 (CEST)
  8. Nie zgadzam się; artykuł wygląda przez to estetycznie, a cytatów nie ma znów tak dużo. Poza tym odmiennych poglądów było kilku adminów wikipedii, z którymi kontaktowałem się na IRC
    OK. Ale poproszę osobę, która stworzyła ten szablon, żeby przynajmniej były w nim polskie cudzysłowy. Mciura 16:35, 10 lip 2007 (CEST)
  9. Nie zgadzam się; obie opinie wstępu są ważne dla całokształtu artykułu, powtórzenie jest pomocne w omówieniu stosunków krytyków literackich do twórczości Langego
    OK. Ale te dwa przypisy trzeba połączyć w jeden z dwoma odnośnikami. Zajrzyj np. do Giacomo Casanova, żeby zobaczyć, jak to zrobić. Mciura 16:35, 10 lip 2007 (CEST)
G00labek
  1. Swietny artykul. Jedna tylko uwaga: grafika: strona tragedii Wenedzi jest zdecydowanie za mala. Wiem, ze po powiekszeniu nie bedzie tej samej wielkosci jak inne ale chodzi tu o koszt estetycznosci nad zyskiem przydatnosci;-) Pokazywanie tej strony w terazniejszej wielkosci nie ma sensu, gdyz wizualnie abolutnie nic z grafiki nie wynika. Artykul poza tym na medal. Domski2 13:59, 24 lip 2007 (CEST)