Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Bitwa pod Radzyminem (1920)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bitwa pod Radzyminem (1920)[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Artykuł bazuje na moim (i nie tylko, ale głównie) artykule o tej bitwie na angielskiej Wikipedii. Tam od 2012 jest jednym z haseł medalowych (nominacja do GA & nominacja do FA). Przy okazji tłumaczenia wróciłem do tych samych tekstów, uściśliłem w kilku miejscach, udało mi się nawet wyłapać kilka błędów na które nikt nie zwrócił uwagi wcześniej. W polskiej wersji hasło znalazło się w Czywieszu (dyskusja tutaj; wielkie dzięki dla @Frangern, @Dreamcatcher25 i innych za redakcję, korektę i inne poprawki). //Halibutt 02:23, 10 kwi 2017 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
  1. Ogólnie jak w artykule na medal to brak jest nieco szerszego kontekstu bitwy (sama bitwa pod Radzyminem to część bitwy warszawskiej klęska lub sukces zależał od wyniku bitwy warszawskiej i kolejnych mniejszych starć w ramach tej bitwy w rejonie przedmościa warszawskiego) tj. brak opisu lub przynajmniej linku do przedmościa warszawskiego i walk na skrzydłach oddziałów radzymińskich. Siły walczące pod Radzyminem działały w ramach sił przedmościa (np. na południu z 15 DP - szczególnie zaś XXIX Brygadą Piechoty WP, które miały również wydatny niemały pośredni udział w sukcesie radzymińskim). Ten brak w artykule informacji czy linków do sił bezpośrednio sąsiadujących z oddziałami walczącymi pod Radzyminem (skrzydłowych), które de facto stanowiły zabezpieczenie skrzydeł oddziałów walczących pod Radzyminem rzuca się najbardziej. Podobnie warto też nieco rozszerzyć sam epilog. Sukces pod Radzyminem był ściśle związany z bitwą o Mińsk Mazowiecki i wypadem wspomnianej już XXIX Brygady Piechoty (tzw. grupa Wrzalińskiego), wspartej kawalerią, czołgami i lotnictwem z rejonu Wiązowny na Mińsk, a także generalnie z kontrofensywą znad Wieprza. Bez tych dwóch wydarzeń walki o Radzymin toczyłyby się dalej z niewiadomym skutkiem. W decydujących momentach bitwy pod Radzyminem, kiedy siły obu stron były poważnie osłabione, ruszyło polskie uderzenie z kilku stron, w tym szczególnie ważne dla odciążenia sił pod Radzyminem i późniejszego wycofania się Sowietów uderzenie broniących się wcześniej na południu przedmościa oddziałów w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Skoncentrowanie przez Naczelnego Wodza sił i utworzenie grupy uderzeniowej wspartej nowoczesnym sprzętem i zajęcie Mińska, przesądziło o sukcesie radzymińskim i zakończeniu walk 16 sierpnia 1920. --Swd (dyskusja) 10:00, 18 kwi 2017 (CEST)
To co mogłem to poprawiłem, jeśli autor uzna, że coś jeszcze należy dopisać to jak najbardziej można, jednak zasadniczo są już informacje o Przedmościu Warszawskim i o najważniejszych działaniach sił powiązanych z oddziałami walczącymi pod Radzyminem (oddziały wchodzące w skład przedmościa). Merytorycznie nie wnoszę już żadnych zastrzeżeń. --Swd (dyskusja) 11:51, 18 kwi 2017 (CEST)
  • Dość nieprecyzyjny zapis w uwadze: Klęska 46. pułku została uznana za haniebną. Po bitwie specjalnym rozkazem jednostkę rozwiązano za „sromotne opuszczenie stanowisk pod Radzyminem w nocy z 13 na 14 sierpnia”, a jej pozostałości włączono później w skład 5. pułku Strzelców Podhalańskich. Nawet numer jednostki uznawano za okryty hańbą, wobec czego międzywojenne Wojsko Polskie miało 85 pułków piechoty o numeracji od 1. pułku piechoty Legionów do 86. pułku piechoty – z wyłączeniem pułku 46. Ten numer pozostał niewykorzystany[41].
1. Księga chwały piechoty opisuje historię 5 pspodh jako ciagłość historii pułku o nazwach: 1 psp, 4 psp, 46 pp i wreszcie 5 pspodh, czyli nie dołączono, ale uzupełniono nowymi żołnierzami 46 pp.
2. Jeśli już piszemy o wszystkich numerach w pułkach piechoty to "międzywojenne WP" (po 1921 i dalej?) nie miało też i 47 pułku piechoty. Nie wiem też dlaczego 85 pułków piechoty? Gdyby wyjść od 30 DP to daje 90 pułków. Można sztucznie odjąć 6 pułków strzelców podhalańskich co daje 84, mozna odjąć też sztucznie 9 pułków piechoty legionów to 81. No bo chyba nie dodać do 84 kilku samodzielnych batalionów strzelców - to byłoby przegięcie:)). Wydaje się, ze zdanie to co najmniej w części wychodzi poza zakres tematu i mozna bez wiekszej straty nieco je skrócić--Kerim44 (dyskusja) 23:21, 18 kwi 2017 (CEST)
@Kerim44, rzuć okiem na poprawki: 16 Armia poprawiona i zbędne zgłębianie historii pułu w tym haśle usunięte. Farary (dyskusja) 20:26, 12 cze 2017 (CEST)
Tak, w tym fragmencie, moim zdaniem, jest teraz "do przyjęcia"--Kerim44 (dyskusja) 22:27, 12 cze 2017 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
  1. Wraz z bitwą pod Ossowem i polską kontrofensywą znad rzeki Wieprz, bitwa pod Radzyminem uznawana jest za najważniejszy element działań zbrojnych znanych pod wspólną nazwą bitwy warszawskiej.
Kontrofensywa nie jest linkowana (linkuje się niepotrzebnie rzekę Wieprz), zmieniam więc  link do wydarzenia, a nie nazwy geograficznej.

--Swd (dyskusja) 10:00, 18 kwi 2017 (CEST)

Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
  1. Coś jest nie tak z przypisami - tam, gdzie przy przypisie pojawia się cytat, jest on poprzedzony znakiem "¶". Być może problem pojawia się tylko pod niektórymi przeglądarkami - u mnie to MS Edge. --Teukros (dyskusja) 10:04, 8 cze 2017 (CEST)
    Bo kto używa MS Edge:)) U mnie na Chrome jest wszystko ok. D kuba (dyskusja) 07:22, 9 cze 2017 (CEST)
Poprawiono
  1. Dodano nieco informacji o wydarzeniach bezpośrednio i pośrednio związanych z bitwą pod Radzyminem (choć wymaga to jeszcze uzupełnienia). --Swd (dyskusja) 10:00, 18 kwi 2017 (CEST)
Sprawdzone przez
  1. Dreamcatcher25 (dyskusja) 09:20, 18 kwi 2017 (CEST)
  2. Kobrabones (dyskusja) 14:20, 29 maj 2017 (CEST)
  3. D kuba (dyskusja) 07:18, 9 cze 2017 (CEST)