Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Celiakia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Celiakia[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Art o dość specyficznej chorobie autoimmunologicznej w dużym stopniu uwarunkowanej genetycznie. Od niedawna DA. Myślę, że w obecnej formie wyczerpuje temat. Zapraszam do dyskusji. Rybulo7 (dyskusja) 21:43, 21 kwi 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

  1. W haśle jednym z podawanych źródeł jest artykuł z "Gut" dotyczący m.in. nowych definicji postaci choroby trzewnej. Ten podział w zakresie postaci choroby obecnie zaczyna funkcjonować, warto by było go umieścić w haśle. Moim zdaniem warto również rozwinąć sekcję dotyczącą celiakii opornej na leczenie dietą bezglutenową, np. opisać dwa wyróżniane typy tej postaci, napomknąć coś o powikłaniach, np. wrzodziejącym zapaleniu jelita cienkiego i chłoniaku EATL. Związek między limfocytarnym (i w ogóle mikroskopowym) zapaleniem jelita grubego a celiakią nie jest jeszcze do końca poznany, więc unikałbym stwierdzenia, że jest to choroba, do której dochodzi w wyniku celiakii, choć cytowane faktycznie źródło tak sugeruje. Rozważa się jednak wspólny mechanizm patofizjologiczny (przynajmniej na jakimś etapie) w rozwoju obu chorób czy możliwość zespołu nakładania tych schorzeń (należy pamiętać, że limfocytarne zapalenie jelita grubego występuje też bez celiakii). Może warto krótko tę kwestię rozwinąć? To zdanie "Inne stany zaburzeń żołądkowo-jelitowych w wyniku celiakii obejmują limfocytarne zapalenie okrężnicy i niewydolność zewnątrzwydzielniczą trzustki (...)" nie podoba mi się też z innego względu. Niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki nie jest zaburzeniem żołądkowo-jelitowym. Jej efektem są zaburzenia trawienia skutkujące m.in. biegunką tłuszczową, ale sama w sobie nie jest zaburzeniem funkcjonowania żołądka i jelit, prawda?:) Ogólnie rzecz biorąc rozbudowa artykułu podoba mi się. Sporo porządnych źródeł, widać duży wysiłek i wkład autora. Monopol (dyskusja) 23:35, 1 maj 2014 (CEST)
    Zrobione - Definicja z Oslo celiakii opornej już była, choć było to może nieprzejrzyste. Stworzyłem osobną sekcję z tą i innymi definicjami z Oslo. Rozwinąłem sekcje z celiakią oporną. Obydwa typy są zdefiniowane. Dodałem powikłania RCD z chłoniakiem EATL i wrzodziejącym zapaleniu jelita cienkiego. Zdanie z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi poprawiłem, by nie było kontrowersyjne. Pozmieniałem tytuły sekcji. Rybulo7 (dyskusja) 18:50, 4 maj 2014 (CEST)
  2. sprawdziłbyś jeszcze nazwę enzymu odcinającego reszty prolilowe, jakoś dziwnie brzmi :-) Mpn (dyskusja) 06:46, 15 maj 2014 (CEST)
    Jedynie w tym źródle znalazłem polską nazwę i faktycznie prolylendopeptydaza jest pisana razem. W tej pracy jest mechanizm działania enzymu - "Prolyl endopeptidases (PEP), a family of serine proteases with the ability to hydrolyze the peptide bond on the carboxyl side of an internal proline residue, are able to degrade immunotoxic peptides responsible for celiac disease". Myślę, że teraz jest dobrze:) Rybulo7 (dyskusja) 11:05, 15 maj 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenraiz (dyskusja) 20:30, 28 kwi 2014 (CEST)
  2. Mpn (dyskusja) 18:14, 15 maj 2014 (CEST)
  3. Kobrabones (dyskusja) 20:26, 21 maj 2014 (CEST)