Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Henryk II Plantagenet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Bardzo dobry artykuł, dłuższy niż na en wiki (gdzie dużą część zajmują szablony), ale nie przegadany, dobrze i zwięźle napisany. Artykuł posiada ilustracje i bibliografię, zostały na nim naniesione poprawki przez mistrza Belissariusa. BaQu 09:14, 16 kwi 2007 (CEST)
  • Główni autorzy artykułu: Bon presage, Belissarius
  • Głosy za:
  1. steifer 10:59, 16 kwi 2007 (CEST)
  2. Histmag 11:18, 16 kwi 2007 (CEST)
  3. Michal.sfinks Dyskusja 14:42, 16 kwi 2007 (CEST)
  4.  Za Brawo!Brawissimo! Roland von Bagratuni--Roland von Bagratuni 17:51, 19 kwi 2007 (CEST)
  5.  Za Enejsi 11:15, 21 kwi 2007 (CEST)
  6. Galileo01 14:53, 22 kwi 2007 (CEST) Po poprawkach jak najbardziej za :)
  7.  Za BaQu 16:33, 12 maja 2007 (CEST)
  • Głosy przeciw:

# Mmt 13:02, 1 maja 2007 (CEST) niestety tutaj, bo znowu występują braki w polskiej (polskojęzycznej) bibliografii - przede wszystkim R. Pernodu, Alienor z Akwitanii (biografia Eleonory, gdzie jest naprawdę bardzo dużo o Henryku II). Nie zaszkodziłoby też skorzystać z: J. Z. Kędzierski, Dzieje Anglii do 1485, Wrocław 1966 (tam jest o wiele więcej o tym władcy niż np. u Baszkiewicza w Historii Francji). W sumie uwagi podobne jak przy Ryszardzie Lwie Serce - o ile się nikt nie zlituje nad hasłem, to pod kątem tych książek poprawię go w lipcu i wtedy IMHO spokojnie będzie mógł otrzymać medal. Póki co dobry, solidny artykuł, ale jeszcze nie wzorcowy (z drobniejszych uwag: książka Daviesa została chyba przetłumaczona na polski pod tytułem Wyspy). Uzupełniono w oparciu o Alienor z Akwitanii R. Pernoud, więc wycofuję sprzeciw. Mmt 21:50, 5 maja 2007 (CEST)

Ja korzystałem z amerykańskiego wydania, więc nie mogłem podać polskiego tytułu książki, bo byłoby to nieuczciwe. Podobnie jak w przypadku "Ryśka" pozostałych pozycji nie mam (ja za Oceanem), więc pomóc musi ktoś inny... belissarius 07
08, 3 maja 2007 (CEST)
  • Dyskusja:

Świetna praca, troszkę razi brak herbu w szablonie hr.Mortain, ale postaram się dziś uzupełnić :) --steifer 10:59, 16 kwi 2007 (CEST)

A ja mam trochę wątpliwości (nie ukrywam, zrodzone z obserwacji działań niejakiego Punisa), czy koniecznie niezbędne są wszystkie szablony u dołu artykułu. Np. czy musi być szablon hrabiego Andegawenii, skoro w głównym infoboksie jest pełna informacja o latach panowania, poprzedniku i następcy. Nie dublujmy informacji. Chyba... :) Grubel 12:15, 16 kwi 2007 (CEST)

Może część informacji dublują szablony u dołu, ale z drugiej strony zawierają herby, dość istotne w tym okresie, tatuś tego pana jest uznawany za posiadacza pierwszego herbu w historii. Inaczej materiał heraldyczny powinien się znaleźć osobno, co znów mogło by być krytykowane jako przeładowanie hasła obrazkami. Szablony te spełniają też pozyteczną funkcję nawigacyjną.
--steifer 17:56, 16 kwi 2007 (CEST)

Bardzo interesujące, ale w artykule na medal wypadałoby chyba, aby grafika (mapa) była przetłumaczona na j. polski a przynajmniej "legenda". Qblik Zostaw wiadomość 15:57, 16 kwi 2007 (CEST)

  1. Streszczenie artykułu jest zdecydowanie za krótkie. Polimerek 00:02, 17 kwi 2007 (CEST)
  • Jeśli mogę słówko: bardzo mi miło, że BaQu nazwał mnie mistrzem - na wyrost zresztą - ale nazwanie mnie współautorem to już lekka przesada. Poczyniłem kilka mikro-poprawek i tyle. Proszę wszystkich - na dziś i na przyszłość - chcecie mojej opinii (porady, wsparcia itd) - jestem, ale nie dopisujcie mnie do artykułu, do którego autorstwa się nie poczuwam. Nie znaczy to, że artykuł o Henryku II jest zły, ale mnie jest po prostu głupio będąc wymienianym w czymś, czego nie tworzyłem a jedynie (w nieznacznym stopniu) pomogłem. Powstała właśnie (z moim głosem wątpiącym) kategoria ekspertów, do której większość z nas została - nolens-volens - wpisana. Nie znaczy to, że nick eksperta będzie rękojmią doskonałości, chociaż wszystko na to wskazuje, czego się trochę boję... belissarius 08:35, 17 kwi 2007 (CEST)
  • I jeszcze mały dopisek. Wraz z pmgpmg stworzyliśmy taki mały duet dot. okrętów US Navy. Robimy to tak: ja tłumaczę, a On uzupełnie technicznie. To nie są żadne "medale", ale pracujemy wspólnie nad ciekawymi artykułami poszerając pewną strefę. Takie współdziałanie ma swoje plusy w postaci wzajemnego uzupełniania danych, do czego nie potrzeba żadnych ekspertów - On wie, ja wiem i starczy. Zalecam więc pracę zespołową, bo eksperctwo to mit, w dodatku - dla mnie - obciążający... belissarius 08:53, 17 kwi 2007 (CEST)
  • To w zasadzie drobne, techniczne uwagi: sekcja król prywatnie zawiera opis wyglądu fizycznego monarchy, podczas gdy tytuł działu sugeruje informacje o kochankach, psach, ulubionych potrawach i książkach (no dobrze, to ostatnie w wypadku XII wiecznego władcy jest naciągane). Może warto zrobić po prostu jeszcze jedną podsekcję o nazwie - powiedzmy - "wygląd zewnętrzny"? Galileo01 21:31, 18 kwi 2007 (CEST)
Postarałem się uzupełnić - jako ten dopisany - wg Waszych zaleceń. Czy teraz może już być? belissarius 06
11, 19 kwi 2007 (CEST)

Uwagi Florianna:

  1. Król Stefan, zmęczony ciągłymi wojnami, który na dodatek stracił swojego najstarszego syna, Eustachego, podpisał z Henrykiem i Matyldą traktat... - naprawdę, żadnych politycznych względów, tylko osobiste - i to zmęczenie? A za syna to ja bym się mścił ;) natomiast on wyznacza jeszcze swojego wroga na następce. Zastanawiające...
  2. Aż do czasów Edwarda I królowie Anglii nie posługiwali się praktycznie językiem angielskim. - warto byłoby napisać jakim językiem się posługiwali - domyślam się że francuskim.
  3. W dodatku Henryk, jako książę Normandii i hrabia Andegawenii, był lennikiem korony francuskiej, z czego jednak się nie wywiązywał. - domyślam się, ze nie płacił lenna?
  4. Utworzył koalicję w skład której weszli król... tu następuje wymiana osób. Ja bym to napisał tak: "Stanął na czele koalicji, w skład której..." aby niewątpliwe bylo, że sam również należał do tej koalicji. Ja tego nie zmieniam, bo nie wiem, czy był "na czele" koalicji.
  5. W lipcu 1152 r. wojska francuskie zaatakowały Akwitanię, Godfryd wywołał bunt w Andegawenii, zaś pozostali koalicjanci ruszyli na Normandię. Henryk przebywał wówczas w Anglii. Udał się jednak na kontynent, przywrócił porządek w Andegawenii i powrócił do Anglii. Po siedmiu miesiącach starć i dyplomatycznych podchodów udało mu się dojść do porozumienia z królem Stefanem (traktat w Willingford). - te dwa środkowe zdania o tym że przebywał w Anglii, potem udał się na kontytnent i wrócił, najchętniej bym usunął. Te zdania czynią z Henryka herosa, na kształt Cezara, który przybył, zobaczył i zwyciężył. A poza tym są tak jakby wciśnięte (imo niepotrzebnie) w nurt opowieści. Ale to tylko sugestia.
  6. Pozwalam sobie poprawiać styl, tam gdzie to uważam za słuszne, sprawdź mnie.
  7. Z pierwszej próby Henryk wyszedł obronną ręką. Niedługo po objęciu tronu Anglii w Andegawenii ponownie zbuntował się Godfryd - drugie zdanie niejasne. Kto objął tron Anglii, Henryk? Przecież już był na tronie? Pierwsze zdanie wyrzuciłbym w ogóle. Nie sądzę aby było potrzebne, natomiast trochę trąci kolokwializmem.
    Proponuję tu np takie zdanie: Gotfryd buntował się przeciw bratu dwukrotnie. Raz wkrótce po objęciu przez Henryka tronu Angli, ponownie w 1156 r. Bezskutecznie. Mimo mediacji matki...

Muszę niestety iść, ale jeszcze dodam. Na początku artu jest takie zdanie: W pamięci wielu pokoleń potomnych pozostał jedynie jako ojciec Ryszarda Lwie Serce, którego legenda zdominowała historię całego domu angielskich Plantagenetów. - Ja doczytałem do jednej trzeciej, a tu wojny, konflikty, bunty, traktaty nagłe śmierci itp. Strasznie dużo się dzieje, jakoś jest to dla mnie w dysonansie z tym pierwszym zdaniem, ale to tylko taka drobna uwaga. Niestety wrócę do tego artu i jeszce będę się czepiać. Pozdrawiam (acha bardzo podoba mi się jak konstruujesz linki - solidna robota!) Floriann POV 00:55, 27 kwi 2007 (CEST)

Dalsze uwagi:

  1. Dzięki silnemu oparciu w Akwitanii w 1173 r. Henryk shołodował sobie hrabiego Tuluzy. - "shołdował sobie" cóż to jest?
  2. "Nie poszło tak łatwo Henrykowi podczas prób podporządkowania Walii." - unikałbym takich kolokwializmów w medalowym arcie.
  3. Szczególne miejsce w planach Henryka zajmowała Irlandia. Nie jest wyjaśnione dale owo "szczególne miejsce" i dlaczego Irlandia była takim szczególnym miejscem - rozumiem, że ważniejszym niż Szkocja czy Walia.
  4. Został jednak pobity przez wojska Richarda de Luciego, które właśnie odparły atak Szkotów na północne pogranicze. - te wojska i ich dowódca wyskakują jak królik z kapelusza w trakcie opowieści, nawet nie wiadomo po czyjej stronie stały.
  5. Urodziła Henrykowi jedno dziecko. Tu przydałby się jakiś szczegół.
  6. Dwa ostatnie akapity zawierają cytaty, ale nie wiadomo skąd są one wyjęte. Nie ma żadnych linków do źródła. A powinny być.

Uwaga naruty ogólnej: art jest pisany z takiego punktu widzenia, jak gdyby głównymi sprawcami wszelkich wydarzeń byli tu ludzie. Nie ma słynnego "ducha czasów" - właściwie wszelkie wojny, pokoje, podboje, małżeństwa itp. są przedstawione jako wynik ludzkich zamierzeń, pragnień, namiętności lub nawet zmęczenia :) To powoduje, że dla mnie brakuje tu szczypty "determinizmu dziejowego". Na przykład Kolejny król Szkocji, Wilhelm I Lew, w 1173 r. przyłączył się do koalicji przeciw Henrykowi, ale jego dwa najazdy (w 1173 i 1174 r.) zakończyły się niepowodzeniem, a podczas tego drugiego król dostał się do niewoli i w 1174 r. został zmuszony do podpisania upokarzającego traktatu w Falaise, w którym oddawał Anglii zamki Stirling, Edynburg, Roxburgh, Jedburgh i Berwick. A w chwilę potem o Walijczykach Trzy wyprawy (w latach 1157, 1158 i 1163) przyniosły tylko połowiczne rezultaty, a Walijczycy zrzucali angielską zwierzchność, gdy tylko oddaliły się wojska. Pozostaje jedynie dojść do wniosku, że Szkoci są mniej waleczni (mimo, że mają króla Lwa) a Walijczycy niepokorni duchem, hardzi itp. Za chwilę Szczególne miejsce w planach Henryka zajmowała Irlandia - bez wytłumaczenia dlaczego. Pozostaje więc w domyśle, że Henryk po prostu miał taki kaprys i sobie go zaspokajał. Oczywiście można to tak przedstawiać (w końcu to art o królu), jednak IMO brakuje tu szerszej nieco perspektywy spojrzenia na okres panowania Henryka - "inercji dziejowej", "konieczności historyczej" coś w tym stylu. (Owszem jest taki rozdział "Zatarg z Kościołem", gdzie sprawy przedstawione są nieco inaczej, ale tylko nieco. Ale poza tym...) W końcu wojny, zmiany społeczne, bunty itp. nie są wynikiem tylko wolnej woli aktorów, jak to jest tu przedstawione. Spotrzeganie zmian historycznych jako skutku indywidualnej aktywności uczestników jest moim zdaniem płytkie. To tak jakby powiedizeć np.: Hitler był szalony i dlaego wybuchła IIWŚ. W arcie pokazane są drzewa, nie widać lasu. Tekst posiada więc tak jakby tylko jeden wymiar (z wyjątkeim jaśniejszego obszaru dotyczącego Kościoła) To oczywiście pretensje niezadowolej pensjonarki i może mam zbyt wysokie wymagania, więc proszę je traktować raczej jako komentarz niż ocenę. Floriann POV 22:19, 27 kwi 2007 (CEST)

Tylko bibliografia ogólna, w której poszczególne pozycje opisane skrótowo lub fragmentarycznie. Linkowanie do dat. Kenraiz (dyskusja) 21:12, 7 paź 2010 (CEST) Artykuł jest poprawiany przez Belissariusa.

Artykuł został poprawiony