Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Konfederacja warszawska (1573)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Konfederacja warszawska (1573)[edytuj | edytuj kod]

To już trzeci artykuł z serii: "Reformacja w Polsce", tak, jak dwa poprzednie przypadły wikipedystom do gustu, myślę, że i tym artykulikiem też ich nie zawiodę. Zapraszam do miłej lektury:)))

Arturek28 9:59, 17 sie 2006 (CEST)

Za
  1. Na dobry początek  Za :)))Arturek28
  2.  Za Shalom 13:52, 17 sie 2006 (CEST)
  3.  Za Garcia 22:13, 19 sie 2006 (CEST) No, nareszcie znalazłem czas żeby ten artykuł przetrawić i jestem za :)
  4.  Za MZ re:? 10:03, 23 sie 2006 (CEST)
  5.  Za Gau 15:46, 1 wrze 2006 (CET) (Co nie znaczy, że odczepiłem się od tytułu:] )
Przeciw
PawełS 22:27, 17 sie 2006 (CEST) Przykro mi, ale artykuł, choć zawiera dobrą treść, jest niestety nie na temat. Konfederacja warszawska to ruch, który uchwalił dokument włączony do artykułów henrykowskich. Artykuł obecnie nie analizuje poszczególnych zapisów tego dokumentu (dlaczego takie a nie innne), ani funkcjonowania dokumentu w świadomości, ale opisuje stan spraw, których ten dokument dotyczy. To tak jakby do Konstytucja marcowa i kwietniowa napisać historię Polski międzywojennej. Do obecnej treści pasuje bardziej Sytuacja religijna w Rzeczypospolitej w okresie konfederacji warszawskiej, gdzie sama konfederacja jest tłem. W przypadku Unii brzeskiej przymknęłem oko na to, że artykuł w dużej części jest historią kościoła unickiego, bo można, naciągając, nazwać go unią. Ten artykuł jest też niespójny. Rozdział o organizacji kościoła katolickiego, w artykule o dokumencie powstałym z inicjatywy protestantów dla ich ochrony, jest nie na miejscu, szczególnie w sytuacji, gdy nie ma wzmianki o organizacji protestantów - ten fragment należy przenieść do artykułu o historii KK. Jak wygląda artykuł o konfederacji można przeczytać pod zamieszczonym przeze mnie w artykule linkiem. Okazuje się, że przysięgi Henryka miały dość dramatyczny przebieg. Zabiegi Wazów o katolizację Europy a w rozdziale prawie wyłącznie o Polsce. Nie wiem, czy tych zabiegów nie należałoby ograniczyć do Zygmunta. Nie ma o tym, że jego chęć skatolizowania Rosji była jednym z motorów dymiatraid i zarazem przyczyną tylko połowicznego sukcesu, zaś katolicka Rosja miała mu pomóc odzyskać ojcowiznę - Szwecję... Uzasadnie do zmian merytorycznych:już Jagiellonowie byli formalnie wybierani przez szlachtę, więc wiadomo, kto miał wybierać po śmierci ostatniego. O Hannibalu z Kapui wyciełem, bo nic nie ma o jego roli, poza jego wysłaniem. Rokosz Zebrzydowskiego odniósł tylko klęskę militarną - pat między królem a szlachtą trwał w zasadzie do upadku Rzeczypospolitej - jeśli nie mylę się, to od tego momentu jezuci przestali głosić absolutyzm. Tolerancja jest trochę starsza niż od Kazika. Zaczeła się chyba od przyjęcia Żydów w okresie rozbicia dzielnicowego. Jak dowodzi Noc św. Bartłomieja, która była jednym z motywów konfederacji, nie Było, więc tylko kwestią czasu by te przywileje, będące własnością niektórych Kościołów i wspólnot wyznaniowych w całym kraju, czy też w pewnych jego częściach, stały się dobrodziejstwem wszystkich w całym państwie. Przydałyby się co najmniej linki do haseł z terminologii kościelnej, choć np. znaczenie obediencji w tym artykule różni się od treści w takim haśle.
  1. najlepiej gdyby powstał osobny artykuł o konfederacji warszawskiej tak jak o innych wydarzeniach; należy jeszcze poprawić linkowanie (w tych samych sekcjach linkowane są te same lata, osoby, miejscowości), styl (Uczucia katolickie w królu Zygmuncie III umocniły pozbawienie go tronu w Szwecji, POV (do obozu różnowierczego) Gdarin dyskusja 19:30, 24 sie 2006 (CEST)
  2. Nagłówek odnosi się do konfederacji warszawskiej, podczas gdy temat artykułu jest inny. Dodatkowo zmieniono jedynie tytuł hasła, co sprawia, że tematyka jest bardzo wąska. Jesli artykuł ma dotyczyć ogólnej sytuacji religijnej to należy podac szersze informacje o wszystkich liczacych się wyznaniach w tym okresie. Aktualnie o Żydach, Tatarach i Ormianach jest jedno zdanie. Również sytuacja wyznan protestankich i prawosławia nie została zbyt szeroko ujeta, podczas gdy połowa tekstu jest o katolikach. Do tego mam wątpliwosci co do stwierdzenia jakoby Ormianie i Żydzi nie byli przesladowani. Tolerancja istniała wprawdzie na stopniu panstwowym, ale wsrod spolecznosci miejskiej sytuacja bywała czesto niekorzystna dla tzw. innowierców. Pisze o tym m.in. Ihnatowicz w "Społeczenstwie polskim od X do XX wieku" (przede wszystkim rodział 14). Do tego POV o którym napisał Gdarin i miejscami niezrecznie używane słowa np. poganie (czy Żydzi albo Tatarzy to aby poganie?). Musze równiez zgodizć się z podanym przez Pawła zarzutem o niespójność. Ogółem artykuł wymaga rozbudowy i poprawek, ale że głosowanie jeszcze chwilę potrwa to myślę że wciąż ma szanse na medal. Wikipedysta:Gardomir riposta? 01:08, 25 sie 2006 (CEST)

:: Tytuł został zmieniony wedla życzenia, dzięki za podpowiedź. Arturek28

Dyskusja
  • nagłowek o wiele za krótki Gardomir riposta? 18:17, 17 sie 2006 (CEST)
  • Niezależnie od faktu, że to artykuł na medal rzeczywiście wstęp mógłby być dłuższy. Garcia 22:13, 19 sie 2006 (CEST)
  • Teraz temat artykułu jest bardziej publicystyczny, niż encyklopedyczny, ale to drobiazg. Nadal nie pasuje to rozdział tylko o KK, którego wierni stanowili z grubsza 40 % mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Mam wątpliwości co do pisowni Konfederacja warszawska, zresztą, żeby było ciekawiej, w tytule hasła jest konfederacja warszawska. O ile się orienuję, polska ortografia uznaje pisownię typu człon pierwszy z wielkiej litery reszta małymi tylko w przypadku tytułów. A zatem także Kościół Katolicki - w nazwach instytucji wielka litera również dotyczy wszystkich członów. A tak to nieco z rosyjska wygląda.

Druga sprawa: tytuł (nowy) sprawia, że trudno będzie trafić na ten artykuł "po tytule". Dlatego trzeba by zadbać, żeby znalazły się do niego linki we wszystkich powiązanych hasłach. Na razie są tylko pośrednie - przez hasło przekierowujące Konfederacja warszawska (1573), które kiedyś zapewne powstanie i przestanie być przekierowaniem.Enora 00:22, 24 sie 2006 (CEST)

  • Art w porządku, lecz kompletnie nie rozumiem tytułu. Łatwo z niego wywnioskować, że tekst nie odnosi się wcale do aktu Konfederecji Warszawskiej 1573, którego trzeba szukać w innym haśle, albo w ogóle wyłączyć komputer i zajrzeć do jakiegoś normalnego źródła, PWN-u chociażby. Idę tokiem rozumowania teoretycznego czytelnika. Gau 13:48, 1 wrze 2006 (CET)