Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Korupcja polityczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Korupcja polityczna[edytuj | edytuj kod]

Z początku był to artykuł zgłoszony do SdU, ale teraz przerodził się w dosyć duży już artykuł. Korupcja polityczna jest w nim dokładnie opisana, od przyczyn i form korupcji po jej analizę etyczną i sposoby pomiaru. Jest przedstawiony problem (wraz z przykładami) korupcji politycznej w Polsce i zagranicą, stosunek Polaków do korupcji, "początki" korupcji odnotowane już w Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Dla artykułu stworzyłem również grafikę i wykorzystałem istniejące w commons; korzystałem z wielu źródeł, książkowych i internetowych, oraz z angielskiej wiki. Jestem ciekaw co jeszcze można by poszerzyć w artykule tudzież co można jeszcze poprawić by stał się artykułem na medal, stąd moja propozycja ;) BeŻet° 21:01, 13 paź 2006 (CEST)

Za:

  1. Baqu11 20:42, 3 lis 2006 (CET)

Przeciw:

Dyskusja:

Najpierw kilka uwag merytorycznych:

  1. Zacząłbym od ogólnej definicji korupcji, bo korupcja polityczna jest jej pochodną;
  2. Dane Transparency International są często podważane jako nie uwzględniające wielu czynników, w związku z czym, np., dobra pozycja (mapka) USA, gdzie korupcja polityczna jest wyjątkowo rozpasana;
  3. Sprawa lobbingu nie jest tak prosta - bardzo często wiąże się on z korupcją, co wypływa z celów i składu grup nacisku;

I kilka technicznych:

  1. Literówki, literówki i literówki!
  2. Za dużo anglicyzmów, szczególnie tam, gdzie istnieją polskojęzyczne odpowiedniki;
  3. Odwrotne użycie skrótu "ang.": jeżeli podajemy określenie po polsku, a następnie dajemy jego znaczenie w języku angielskim, wówczas oczywistym jest (przykładowo): "sąd (ang. court)", natomiast gdy podajemy najpierw termin anglojęzyczny [zresztą wszystko jedno w jakim języku], a potem jego tłumaczenie, powinno wyglądać to tak: "court (pol. sąd).

Wszystko do poprawienia, ale trzeba by jeszcze troszkę zgłębić literaturę przedmiotu i bardziej krytycznie podejść do informacji o niektórych krajach, bowiem opinie w tym zakresie formułowane są nie tylko przez niezależne organizacje, ale także grupy nacisku oraz rządy niektórych państw, mających w pewnych regionach świata własne (czasem bardzo brudne) interesy polityczne. Pozdrawiam Belissarius 21:09, 14 paź 2006 (CEST)

Niektóre anglicyzmy porpostu "upraszczają" treść. Przykładowo Benchmarking, należałoby go zastąpić całym zdaniem będącym definicją pojęcia. Literówki i inne błędy się poprawi ;) BeŻet 21:18, 14 paź 2006 (CEST)

A poza tym czy naprawde jest tyle literówek? Przeleciałem przez połowę i ani jednej nie znalazłem... BeŻet 11:37, 15 paź 2006 (CEST)
  • Sekcja "Analiza etyczna korupcji" jest napisana w stylu esejowym nie przystającym do encyklopedii - trzeba by coś z tym zrobić. Zamiast eseju z "tezą" powinno być w tym miejscu neutralne umówienie różnych opinii na temat etyczności korupcji. Na liście rodzajów korupcji politycznej brakuje korupcji polegającej na nakłanianiu do zmiany orientacji politycznej w zamian za korzyści osobiste, która w wielu krajach jest wyjątkowo ostro karana oraz korupcji, którą politycy uprawiają w stosunku do "szarego obywatela" - czyli kupowaniu głosów wyborców i faworyzowaniu grup, regionów oraz firm sprzyjających polityce danej partii. Polimerek 11:41, 17 paź 2006 (CEST)
Czyli, innymi słowy - brak Renaty Beger i "kiełbasy wyborczej" :) Literówki, orty, angi i style (było parę) poprawiłem, ale ponawiam prośbę o bardziej krytyczne spojrzenie na Transp.Int. i USA (opisana tylko jedna afera, a było ich znacznie więcej (np. Norton)). No i jeszcze pytanie o Syrię - dlaczego w serii najbardziej korupcjogennych i to na równym poziomie z Koreą Płn., o której świat w zasadzie nie wie nic? Wygląda mi to na kalkę ze źródeł zbliżonych do Białego Domu. Poza tym użycie wobec Syrii określenia "trzeci świat" jest nieco śmieszne. Myślę, że jesteśmy coraz bliżej medalu, ale jeszcze troszkę pracy. Pozdrawiam Belissarius 05:32, 19 paź 2006 (CEST)
Patrząc na analogiczny artykuł w Wikipedii-en - widać że nasz jest niepełnym i przerobionym tłumaczeniem tamtego. Mam wrażenie, że jest on trochę pisany pod "aktualne zapotrzebowanie polityczne". W szczególności pominięto fragment dotyczący tego, co amerykanie nazywają en:Patronage, a które to zjawisko ewidetnie występuje w Polsce a nie jest nawet piętnowane, tylko uważane za coś oczywistego, tudzież zdarza się usłyszeć z ust polskich polityków, że to jest wręcz działalność "normalna" i może dlatego nie zostało uwzględnione w tym haśle. Polimerek 11:00, 19 paź 2006 (CEST)
Prosiłbym o pomoc w rozszerzeniu artykułu, gdyż podano co należy zmienić a nikt nawet nie spóbował to zrobić ;) BeŻet 18:55, 3 sty 2007 (CET)