Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Stadio delle Alpi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stadio delle Alpi[edytuj | edytuj kod]

Rzeczowy, ciekawy artykuł na temat Stadio delle Alpi - stadionu Juventusu Turyn--Lukas Skywalker 17:58, 30 paź 2006 (CET)

Za

  1.  Za w dyskusji o Icy Tower napisano, że "tematyka artykułu nie jest wyznacznikiem jego jakości". Cóż więcej da się wycisnąć ze stadionu? Usunięto wypisane poniżej niedociągnięcia, zatem w obecnej formie uważam to hasło za godne odnotowania. Gau 17:55, 10 lis 2006 (CET)
  2.  Za, teraz już się należy. Airwolf ** 12:51, 11 lis 2006 (CET)
  3.  Za Baqu11 20:23, 11 lis 2006 (CET) Ale artykuł zjednał mnie głównie tematyką..

Przeciw

  •  Przeciw, przynajmniej na razie. Brakuje mi sekcji z rekordami stadionu (najwięcej i najmniej kibiców, najwyższe zwycięstwo i porażka gospodarzy itd.), a także technikaliów obiektu - oświetlenie, wyposażenie... No i co to jest: Do czasu przenosin w 2006 Torino było dzierżawcą stadionu (którego?)? Airwolf ** 13:31, 5 lis 2006 (CET) Uwagi nieaktualne Airwolf ** 12:51, 11 lis 2006 (CET)
To (którego?) to ja dopisałem, bo w trakcie poprawiania tego artykułu, z wcześniejszego zdania nie mogłem w żaden sposób wywnioskować, którego stadionu dzierżawcą było Torino i liczyłem, że autor to uprecyzjni. Polimerek 20:35, 5 lis 2006 (CET)

Dyskusja

  • Zrobiłem dużo poprawek stylistycznych i innych, ale nadal mam wątpliwości co do jakości tego artykułu. Polimerek 14:28, 3 lis 2006 (CET)
  • Ech... i znowu trzeba było dokonać wielu poprawek stylistycznych i błędów literowych w tym artykule. Myślę, że jest tam ich więcej. Nie rozumiem paru zdań w nowododanym fragmencie "Choć cała trybuna jest wyposażona w miejsca siedzące, rzadko zdarza się by ktoś z nich korzystał." - hmm - to co kibice stoją cały czas między siedziskami, czy wchodzą na nie butami? Za bardzo nie wiadomo o co tu chodzi. Inna niejasność to jak to teraz jest? Czy stadion jest jednocześnie przebudowywany i eksploatowany? Jeśli tak jak to się udaje pogodzić i zapewnić kibicom bezpieczeństwo? Jeśli nie, to wiele fragmentów tekstu trzeba zamienić na czas przeszły, w tym także opis trybun, który nie wiadomo czy dotyczy starego stanu, czy przyszłego, czy też jakiegoś obecnego stanu pośredniego. W dodatku, wydaje się, że w ten sposób napisany artykuł szybko się zdezaktualizuje. Polimerek 12:20, 14 lis 2006 (CET)
    • Co się tyczy miejsce siedzących, to ja to odebrałem jako "kibice mają krzesła, ale wolą dopingować na stojąco" - tak jest na bardzo wielu stadionach. A co do użytkowania - przyznaję, że jakoś nie zwróciłem na to uwagi, afaktycznie jest to napisane trochę niezręcznie. O ile dobrze pamiętam, to jest to tak, że oba turyńskie kluby - Juve i Torino - używają dwóch stadionów, delle Alpi i Grande Torino, jakoś tam między sobą ustalają, kto kiedy gdzie gra. Airwolf ** 21:45, 15 lis 2006 (CET)
      • Co się tyczy miejsce siedzących chodziło mi dokładnie o to co miał na myśliAirwolf. Co do użytkowania sprawa wygląda następująco:

Juventus jest prawnym właścicielem obiektu i to on z własnych funduszy przeprowadza przebudowę Stadio delle Alpi.

W 2005 roku przyjeto szczegółowy harmonogram prac który, sygnował zarząd Juventusu (wraz z Panem Moggim). Plan ten zakładał przebudowę obiektu do końca roku 2008. Rozpoczęcie prac przewidziano na lato 2006 roku. Przez lata 2006-2008 Juventus miał rozgrywać swoje mecze na odnowionym (ze wzgłędu na zimowe igrzyska olimpijskie w Turynie) obiekcie Stadio Olimpico di Torino (kolejna zawiłość dotyczy nazwy tego obiektu. Obiekt nazywający się przed igrzyskami Stadio Grande Torino, został przemianowany. Wielu kibiców i portali podaje jednak jako poprawną starą nazwę). Spotkania w Lidze Mistrzów ze znamienitymi rywalami odbywać mogłby się na San Siro - zabieg taki zastosowano już wcześniej z pozytywnym skutkiem.

Publi-Gest, agencja, która miała zajmować się stadionem, rozpoczęła walkę z turyńskimi klubami. Dlatego też Juventus i Torino musiały zapłacić za wynajem stadionu o wiele więcej niż inne drużyny Serie A, wynajmujące stadiony w swoich miastach. Gdy w 1994 roku w Juventusie powstał nowy zarząd (Umberto Agnelli, Giraudo, Moggi i Bettega) natychmiast zaczęto myśleć o nowym stadionie. Uznali oni, że koszty związane z grą na Delle Alpi są stanowczo za duże i chcieli doprowadzić do podpisania nowej umowy. Miasto Turyn próbowało pomóc jednak bez większego efektu. Gdy sytuacja się pogarszała, przy okazji półfinałowego meczu pucharu UEFA Juventus postanowił przenieść się do Mediolanu. Było to pierwsze ostrzeżenie. Dwa mecze które zostały rozegrane na San Siro przyciągnęły dwukrotnie 85 tysięcy widzów!

W związku z skandalem jaki wybuchł wokół Serie A tzn. Afera Calciopoli. Wstrzymano wszystkie prace (gł. przygotowawcze i logistyczne) i ustalono, że decyzja o wznowieniu prac zapadnie po ogłoszeniu werdyktu sądu. W wyniku Werdyktu Juve został zdegradowany do Serie B. Był to ogromny cios dla klubu (jako spółka notowana na giełdzie straciła 1/4 na wartości). Nowy zarząd wybrany po dymisji Moggiego i Bettegi, musiał odnieśc się do starych planów poprzedników. Spadek do II ligi oznaczał dla klubu utratę około 150 - 210 mln euro przychodu w ciągu 2 lat (z reklam,praw do transmisji telewizyjnych, dyskwalifikacji z Ligi Mistrzów w roku 2006 i innych pucharów europejskich). Realnie ograniczyło to możliwości finansowe klubu. Stąd decyzja rozgrywania spotkań na delle Alpi, w celu zwiększenia przychodów.

Obecna sytuacja (3. miejsce w Serie B) pozwala realnie myśleć o awansie do Serie A, stąd zarząd wcielił w życie pięcioletni plan inwestycyjny. Plan ten określa powrót do europejskich pucharów, zakupy piłkarzy (prowadzone są wstępne rozmowy w sprawie sprowadzenia do Turynu Robinho, jeśli Juve zapewni sobie awans do Serie A) i promocję wizerunku klubu. W związku z tym odżyła sprawa stadionu. Oczekując napływu gotówki klub postanowił prowadzić prace przy przebudowie jednej z trybun - tego jednego nie udało mi się ustalić (tzn. która trybuna jest przebudowywana). Pozostałe 3 są eksploatowane w meczach wyżej wymienionych.--Lukas Skywalker 11:26, 16 lis 2006 (CET)


(wypunktuję, jeśli pozwolisz)

  1. "Najczęściej jednak mecze piłkarskie rozgrywane na tym stadionie nie przyciągają więcej niż 40 000 widzów, co powoduje że obiekt jest nierentowny" – ten fragment bardzo rzucił mi się w oczy: przydał by się jakiś przypis, który potwierdza, ze Stadio delle Alpi przynosi straty Juventusowi.
  2. "Legendarny prezydent Juventusu, Giovanni Agnelli już od początku istnienia stadionu wyrażał swoje niezadowolenie. Uważał, że przez bieżnie znajdującą się wokół murawy, trybuny znajdują się zbyt daleko, przez co widoczność jest bardzo słaba." – tu także prosiłbym o przypis mówiący o takich, a nie innych poglądach byłego prezesa Juve.
  3. Oprócz tego nie podoba mi się ręczne łamanie linii w sekcji Ciekawostki. Artykuł zawiera z pewnością sporą liczbę literówek i błędów ortograficznych/interpunkcyjnych (sam trochę usunąłem), które też należałoby poprawić.

Best regards,
-- odder 21:13, 18 lis 2006 (CET)