Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiam do oceny hasło o największej cerkwi w Polsce. Dzięki wydaniu w zeszłym roku poświęconej jej książki możliwe było opracowanie kompletnej historii i możliwie szczegółowego opisu architektury i wyposażenia budowli. Więcej o tej świątyni napisać się najprawdopodobniej nie da; mankamentem hasła jest natomiast niedostatek dobrych zdjęć, zwłaszcza z wnętrza. Loraine (dyskusja) 15:39, 30 paź 2013 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. "Jedna z tablic została umieszczona na kamieniu przydrożnym przeniesionym z trasy z Trześcianki do Narwi." - czy miejsce zebrania kamienia ma w tym przypadku jakieś znaczenie? raziel (dyskusja) 13:52, 3 lis 2013 (CET)
    Źródło je podało, więc podałam i ja :) Większego znaczenia to raczej nie ma. Loraine (dyskusja) 20:13, 3 lis 2013 (CET)
    Mi to się skojarzyło że to ma związek z jakimś miejscem martyrologi. Jeśli źródło nie precyzuje dlaczego ten a nie inny kamień jest to informacja trywialna. Imo lepiej usunąć żeby nie nasuwać skojarzeń podobnych do mojego. raziel (dyskusja) 22:19, 3 lis 2013 (CET)
  2. Jak rozumiem "panikadiło" tom synonim żyrandola? Czytając sekcję można się domyślić, ale gdy czytałem "Dalsze wznoszenie cerkwi" to nie miałem pojęcia co tam zawieszono, może podlinkować do żyrandol? Ewentualnie mogła być dodać krótką wzmiankę na ten temat w artykule o żyrandolu i zrobić przekierowanie? raziel (dyskusja) 13:52, 3 lis 2013 (CET)
    Panikadiłem faktycznie określa się główny żyrandol w cerkwi. Wydaje mi się, że sekcja w art. żyrandol będzie dobrym rozwiązaniem. Loraine (dyskusja) 20:13, 3 lis 2013 (CET)
  3. "Na miejscu posadzkę układał polski katolicki twórca," - czy źródła podają nazwisko? raziel (dyskusja) 13:52, 3 lis 2013 (CET)
    Niestety nie. Loraine (dyskusja) 20:13, 3 lis 2013 (CET)
  4. Swego czasu poszła fama o możliwości zaadaptowania dzwonnicy jako punkt widokowy, czy wiesz może czy sprawa całkowicie została zamknięta? Jeśli są jakieś plany może warto nadmienić o takich zamiarach w sekcji o dzwonnicy? raziel (dyskusja) 13:52, 3 lis 2013 (CET)
  5. Czy nie dało by się z jednym zdaniem nadmienić nt treści ikon w ikonostasie? raziel (dyskusja) 13:52, 3 lis 2013 (CET)
    Mogę napisać ogólnie, jak są rozmieszczone (tzn. jakie mniej więcej wizerunki są w którym rzędzie), bo wykazu wszystkich kilkuset ikon nie mam. Loraine (dyskusja) 20:13, 3 lis 2013 (CET)
    Było by piknie, właśnie o taki opis mi chodziło - jaka jest symbolika tego monumentalnego ikonostasu, jakie ikony znajdują się w głównych rzędach itp. raziel (dyskusja) 22:19, 3 lis 2013 (CET)
  6. "oraz z wykazem miejscowości, gdzie liczba ofiar była najwyższa, wskutek pacyfikacji hitlerowskich (Rajsk) lub działań polskiego podziemia niepodległościowego (Popówka, Końcowizna, Sypne) (Zanie, Wólka Wygonowska, Szpaki, Zaleszany)" - czy nawiasy odpowiadają jakiejś kolejności/wierszom na tablicy? Zdziwiło mnie zestawienie miejscowości z obecnego podlaskiego gdzie miały miejsce znane pacyfikacje dokonane głownie przez Burego (Końcowizna, Zanie, Wólka Wygonowska, Szpaki, Zaleszany; a czemu np nie ma Puchał Starych?) oraz bliżej nieznanych miejsc z Lubelszczyzny (Popówka) i bliżej nieokreślonego Sypnego o których internet milczy??? raziel (dyskusja) 14:16, 3 lis 2013 (CET)
Po ponownym sprawdzeniu stwierdzam, że to nie Sypne, a Sypnie; natomiast czemu pominięto Puchały Stare, nie potrafię powiedzieć. Miejscowości podano na tablicy w kolejności alfabetycznej, nie precyzując, kto był sprawcą ofiar wśród mieszkańców. Dwa nawiasy to był mój błąd techniczny. Loraine (dyskusja) 20:13, 3 lis 2013 (CET)
Jeszcze kwestia: "prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny". Dolinkowana Popówka to zdecydowanie lubelszczyzna (i tu kolejny problem że współrzędne w tej wsi wskazują na zupełnie inną Popówkę - popawiłem), jesteś pewna że podlinkowałaś tą właściwą? Może chodzi o Popówka (miejsce pamięci narodowej), z racji na nazwę miejscowości, położenie oraz przyczynę pacyfikacji można mieć pewność że zamieszkiwali ją również/głównie prawosławni? (chociaż zdaję sobie sprawę że w artykule mowa jest o Polakach w domyśle katolikach). Jeśli zaś chodzi o Sypnie są to zapewne Sypnie Nowe. raziel (dyskusja) 22:58, 3 lis 2013 (CET)
Musiałam się pomylić przy linkowaniu. To niemożliwe, żeby chodziło o tę Popówkę na południu województwa lubelskiego. Sprawdzę, czy to ta spacyfikowana wieś, a na razie zdejmuję linkowanie. W kwestii Sypni - zapewne tak, w każdym razie na pomniku są tylko Sypnie. Loraine (dyskusja) 23:14, 3 lis 2013 (CET)
Kolejne problemy. Napisałaś że "oraz z wykazem miejscowości, gdzie liczba ofiar była najwyższa," - co jest nieprawdą ponieważ np w niewymienionych Puchałach Starych zostało zamordowanych 30 osób, zaś w np. w Zaniach - 7. Generalnie pomnik wzbudza(ł) kontrowersje. Tak jak jest teraz napisane sugeruje że to tylko/głównie Polacy i Niemcy mordowali prawosławnych. Dla uniknięcia kontrowersji i aby treść była zgodna ze stanem faktycznym proponuję: "Na terenie cerkiewnym znajduje się pomnik prawosławnych mieszkańców Białostoczczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956: żołnierzy Wojska Polskiego, walczących w szeregach Armii Czerwonej, ofiar sowieckiej deportacji, niemieckiego terroru, egzekucji i pacyfikacji lat 1944-1956 (za Bołtrykiem, z rąk Niemców też ginęli, artykuł źródłowy o tym nie napomina ale chyba można dodać). Składa się on z tablic z napisem pamiątkowym (Prawosławnym ofiarom drugiej wojny światowej, męczennikom za wiarę i narodowość w latach 1939–1956. Świętym Ziemi Podlaskiej[20]) oraz z wykazem wybranych miejscowości gdzie miały miejsce pacyfikacje hitlerowskie (Rajsk) lub działania polskiego podziemia niepodległościowego (Popówka, Potoka, Końcowizna, Sypnie, Zanie, Wólka Wygonowska, Szpaki, Zaleszany)." Można też nadmienić że budowa pomnika wzbudziła kontrowersje wśród historyków i napotkała opór władz miasta. raziel (dyskusja) 22:03, 4 lis 2013 (CET)
Znalazłam o kontrowersjach wokół tego pomnika sporo materiałów i mam zamiar zrobić o nim osobne hasło. Źródło twierdzi, że wymieniono miejscowości z największą liczbą ofiar, ale najwyraźniej się myli i nie ma sensu tego błędu powielać. Oczywiście zgadzam się na wniesienie poprawek. Loraine (dyskusja) 12:44, 5 lis 2013 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
  1. "W roku prac architekt Jan Kabac opracowywał projekty kolejnych elementów" - czy tu miało być "w toku"? Tremendo (dyskusja) 13:30, 1 lis 2013 (CET)
Tak. Loraine (dyskusja) 16:18, 1 lis 2013 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
  1. Był sobie przypis (nr 19) o treści M. Bołtryk, I wciąż jestem w ołtarzu (2), "Przegląd Prawosławny", nr 12 (329). Ja tworząc sekcję Bibliografia pozwoliłem go sobie oszablonować i uzupełnić o miesiąc i rok (grudzień 2012) wywnioskowany na podstawie numeru czasopisma. Trzeba sprawdzić czy ta data jest poprawna. A musiałem ją dodać bo tego wymaga {{odn}}, którym zastąpiłem przypisy w treści. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:15, 2 lis 2013 (CET)
Wywnioskowałeś poprawnie. Żyrafał (dyskusja) 22:06, 2 lis 2013 (CET)
  1. Zapewne chodzi o Bołtryka dziennikarza? Można podlinkować bo początkowo, jako absolwent PB, podziwiałem szerokie zainteresowania byłego rektora. raziel (dyskusja) 13:52, 3 lis 2013 (CET)
Tak, to dziennikarz. Loraine (dyskusja) 20:13, 3 lis 2013 (CET)
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Tremendo (dyskusja) 13:30, 1 lis 2013 (CET)
  2. Żyrafał (dyskusja) 22:34, 2 lis 2013 (CET)
  3. raziel (dyskusja) 22:20, 3 lis 2013 (CET)