Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Cerkiew św. Barbary w Milejczycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cerkiew św. Barbary w Milejczycach[edytuj | edytuj kod]

Artykuł zawiera wszystkie najważniejsze informacje nt. opisywanej świątyni, spełnia kryteria DA. Loraine (dyskusja) 19:59, 6 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
  1. "Parafia prawosławna św. Barbary w Milejczycach funkcjonowała z pewnością" Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 23:31, 7 sie 2014 (CEST)
  2. A 9 linijek niżej to samo zdanie: Prawosławna parafia w Milejczycach istniała z pewnością na początku XVI w ImreKiss (dyskusja) 06:38, 8 sie 2014 (CEST)
To, że jest dwa razy, to wynika z faktu, że wstęp powinien powtarzać najważniejsze informacje z tekstu. Skorygowałam redakcyjnie pierwsze zdanie, jeśli to o to chodzi. Loraine (dyskusja) 10:06, 8 sie 2014 (CEST)
  1. Kilka drobnostek z I części: czy mamy artykuł o soborze przeciwników unii w Brześciu, a jeżeli tak, to czy możemy podlinkować? Ten fragment w nawiasie tj. nieznaczna różnica między danymi oficjalnymi Kościoła a wynikami ankiet przeprowadzonych przez duchowieństwo) dałbym jednak w całości do uwagi/przypisu, 6 osób to nie jest dużo, a jednak gubi się rytm czytając. Wydaje mi się także, że raczej „współfinansowany”, a „finansowany”, gdyż UE prawie zawsze wymaga wkładu własnego (często w symbolicznej wysokości, ale jednak). Do ew. sprawdzenia/rozważenia. Boston9 (dyskusja) 13:11, 18 sie 2014 (CEST)
Współfinansowany, oczywiście. Artykułu o soborze antyunijnym niestety dotąd nikt nie napisał, a przytoczony fragment przeniesiono do przypisu. Loraine (dyskusja) 18:36, 18 sie 2014 (CEST)
  1. W cz. II coś „nie zagrało” w tym zdaniu: (..) Jest to budynek drewniany, na podmurówce kamiennej, orientowany, o konstrukcji zrębowej wzmocnionej lisicami, szalowana, malowana. Na pewno warto podlinkować właściwego Symeona Słupnika (tj. Starszego lub Młodszego:)) Nie do końca jest jasny podpis pod pierwszym zdjęciem tj. rodziny Pajewskich służących w Milejczycach. Czy jest jakiś powód, dla którego podpis pod trzecim zdjęciem jest wycentrowany? Nie do końca jest jasne, gdzie znajdują się te nagrobki, rozumiem, że przy świątyni, prawda? Nic nie ma o tym tekście, natomiast otocznie świątyni jest wspomniane tylko we wstępie, a nie ma już nic o nim w części głównej. Boston9 (dyskusja) 15:40, 18 sie 2014 (CEST)
Kulawe zdanie poprawione. Centrowanie usunięte, link wstawiony. Dałam krótki opis otoczenia cerkwi, problem w tym, że takowego nie zawiera żadne pisane źródło. Prawdziwość informacji mogą jedynie potwierdzać fotografie.Loraine (dyskusja) 18:36, 18 sie 2014 (CEST)
Tylko w formie pytań: 1. co to są lisice (czy można użyć innego, bardziej powszechnie zrozumiałego słowa) oraz 2. „kielich (...) z wyobrażeniem Krzyża Pańskiego” brzmi bardzo uroczyście, czy nie lepiej po prostu „z krzyżem prawosławnym” + ew. wikilink? Jadamta (dyskusja) 10:13, 20 sie 2014 (CEST)
Nie mam jak zastąpić lisic, w każdym razie wyjaśnienie mechanizmu, w jaki sposób te elementy wzmacniają konstrukcję, jest w art. konstrukcja wieńcowa, podlinkowanym w tym samym zdaniu. Krzyż powinien raczej zostać w takiej uroczystej formie, ponieważ nie chodzi o zwykłe zwieńczenie z krzyżem, ale o wizerunek krzyża i narzędzi męki, jakby ikonę krzyża. Loraine (dyskusja) 18:51, 20 sie 2014 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Boston9 (dyskusja) 15:40, 18 sie 2014 (CEST)
  2. Birke (dyskusja) 01:34, 20 sie 2014 (CEST)
  3. Jadamta (dyskusja) 10:13, 20 sie 2014 (CEST)